VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S herci Sedláčkem a Savkou o tom, co se na jevišti nedovíte

Jedenáctý ročník Letních shakespearovských slavností opět nabízí divákům do 12. srpna tituly z pera dramatika Williama Shakespeara. Ostrava se ovšem kromě celého festivalu může pyšnit i dvěma inscenacemi, které v ní vznikly.

5.8.2018
SDÍLEJ:

Letní shakespearové slavností v Ostravě.Foto: Petr Kiška

Jde o jednu z autorových nejslavnějších tragédií jménem Hamlet, která měla na slavnostech premiéru v roce 2016, a pak také o opětovné nastudovaní humorné Komedie omylů, jejíž premiéru mohli návštěvníci zhlédnout v minulém roce.

Herci Jiří Sedláček a Tomáš Savka, kteří na ostravských Letních shakespearovských slavnostech v těchto hrách vystoupí v hlavních rolích, si před zahájením festivalu užívali divadelních prázdnin. A proto byl ideální čas vyzpovídat je i z toho, co na jeviště tak úplně nepatří…

Jiří SedláčekPane Sedláčku, jste známý svou láskou k humoru a srdečným smíchem, jste vnímán jako výborný komik a improvizátor. Stalo se vám ale někdy, že jste si připravil scénku, které se nikdo nesmál?

Určitě ano. To bylo například před premiérou představení Dámský orchestr, jehož tématem byla léčba zácpy. A já jsem si na jeden docela luxusní večírek připravil scénku, kdy jsem vystoupil v bílém plášti, v ruce jsem měl akvárium plné müsli, krabici od bot taky plnou müsli a velkou pinzetu. Vysvětloval jsem divákům, že všichni se dívají na zácpu s despektem, a neuvědomují si, kolik času ušetří tím, že nechodí na záchod. A že je důležité ten získaný čas správně využít, třeba pozorováním larev střevlíka, takže jsem jim ukazoval ty „larvy“ v akváriu. Začal jsem vytahovat kousky müsli a říkat třeba: „Tak jestli vám tento druh tesaříka napadl krovy, tak je musíte hned vyhodit, protože vám rozežere veškeré dřevo podobně jako dřevomorka.“ Nikdo se ani nezasmál, bylo úplné ticho. Potřeboval jsem to tedy co nejrychleji ukončit a zakřičel jsem: „Pozor, tady jsou velmi nebezpeční puchýřníci! Pokud se dotknete puchýřníka, těžce vám poraní pokožku. Potřísnil mě, musím se rychle opláchnout! Kde tady máte vodu?“ Někdo nesměle ukázal směrem k záchodům, zaběhl jsem tam a už se nevrátil. Oni tam ještě pět minut stáli a nepochopili, že to byl konec. A v tisku druhý den vyšlo, že to byla „nepovedená školní besídka“, ten text mám doma dodnes schovaný.

Taky jste vášnivým chalupářem a zahrádkářem, dokonce jste tuto svou zálibu propojil s pořadem Zahrada je hra v České televizi. Na čem jste naposledy pracoval?

Abych byl upřímný, jsem spíš ten typ, který na chalupě rád odpočívá a dělá, když musí. Manželka je pravý opak, ta ještě ani nemá vybaleno, a už pracuje na zahradě. Dala dokonce vzniknout novému živočišnému druhu, když dělala nálev z kopřiv na hnojení jahod. Ty potom byly jako z Černobylu, měli jsme jahody velké jako rajčata a rajčata velká jako dýně. A já jsem nedávno prořezával suché švestky. Jsem totiž i vášnivý palič slivovice.

Jak pálíte svou slivovici?

Skamarádil jsem se s vlastníkem pálenice, ke kterému vždycky chodím jako poslední, a nadvakrát spolu pálíme švestky na malém plamínku. Takže je ta slivovička opravdu výborná.

Švestky poprvé selektuji už na zemi, vybírám jen ty nejlepší. Nevadí mi, když jsou natlučené, nakousnuté nebo tak podobně, ale v žádném případě nesmí být plesnivé. Druhá selekce probíhá při jejich přesunu do sudu, každou zvlášť opět kontroluji, jestli nechytila plíseň, a rozlomím ji. Je to dlouhý proces, když mě u něj už druhým dnem sleduje manželka, většinou přiskočí a pomáhá mi. Dokonce mám tak sladké švestičky, že do sudu nemusím přidávat žádný cukr. A potom následuje pomalé kvašení ve sklípku se stálou teplotou.

Máte i vlastní archiv?

Ano, mám. Má nejstarší slivovice má osmnáct let a osmnáct let také vlastním tu chalupu, na které ji pálím a archivuju.

A učíte se tam někdy i texty?

Snažím se tam hlavně odpočívat a kouřit dýmku (což si velmi ráda přečte moje paní plicní). Ale samozřejmě si s sebou trochu práce vozím, teď si tam třeba budu připravovat text k nové hře Naše třída.

Jak probíhá rekonstrukce vaší chalupy?

No, ještě nejsme hotovi. Přenechal jsem komunikaci s dělníky své hodné ženě, která nechtěla nic řešit nátlakem či křikem, ale pracovníci se pořád na něco vymlouvali a firma vlastně půl roku nepřišla. Navíc ubývá řemesla, měl jsem problém sehnat poctivého pokrývače, který by mě čas.

A na závěr – která domácí práce vám jde nejlépe?

Jsem odborník na vybírání odpadu z kanálku ve vaně a umyvadle. Přísahám, že to nikdo neumí lépe. Mám na to takový systém, že bez rozebírání, pomocí sponek a pinzet, vyberu úplně všechno. Je to odporné, ale jsem v tom nejlepší, tak by byla škoda to nedělat.


Tomáš SavkaTomáši, vás diváci znají především jako muzikálového herce, ale už jste úspěšně vystoupil i jako herec činoherní. Je to nový směr, kterým se nyní chcete ubírat?

Jsem takový speciální případ. Nikdy jsem činohru nehrál, a hned mě potkal Hamlet jako herci vysněná hlavní role. Nejdřív jsem si to docela odskákal, zkoušeli jsme velice intenzivně, měsíc v kuse od rána do večera. Ale výsledek podle mě stojí za to i díky tomu, že mi všichni v okolí pomáhali. Já činohru beru jako něco výsostného v mém životě. Je to disciplína, která je mi něčím vlastní, ale zároveň před ní mám velký respekt. Kdyby zase přišla nějaká činoherní nabídka, určitě bych se jí nebránil.

Osvědčila se vám Shakespearova díla spíš v klasickém činoherním zpracování nebo v tom muzikálovém?

Hamlet v tomto ohledu vede na celé čáře. To tak prostě je. Mám z toho neskutečný zážitek. Muzikál samozřejmě miluju, je to můj život, ale činohra byla v tomhle případě silnější. Možná i proto, že Shakespeare v originále psal činohry a muzikály jsou jen na jejich motivy.

Jiřího Sedláčka jsme se ptali na scénku, u které se nikdo nesmál. Vzpomenete si vy na vystoupení, které se opravdu nepovedlo?

Určitě nějaké takové bylo. Třeba před čtrnácti lety, když mi bylo jednadvacet, jsem přijal nabídku na vystoupení na diskotéce. Měl jsem pocit, že to nebude problém. Zazpíval jsem tam nějakou swingovou písničku, ale vůbec nikdo netancoval. Od té doby jsem se zapřisáhl, že diskotéky, svatby a pohřby dělat nebudu.

Víte o něčem, co máte s Jirkou Sedláčkem společného kromě chalupaření?

Já jsem se s Jirkou Sedláčkem stačil poprvé pořádně pobavit až letos, když se předávaly Ceny Jantar a měli jsme společnou šatnu. A zjistil jsem, že já mám chalupu v Řesanicích u Nepomuku, na druhé straně republiky, a Jirka a jeho tatínek jsou původně z Mladého Smolivce, asi devět kilometrů od Řesanic. Takže Sedláčkovi pochází ze stejného kraje, ve kterém já jsem náhodou koupil chalupu.

Neuniklo nám, že teď chalupu opravujete a děláte novou omítku. Zpíváte si u práce?

Bohužel ne. Mám tady skvělého zedníka, kterému jsem k ruce, a místo textů a písniček si musím opakovat poměry bílého a červeného písku, vápna a cementu. Takže si říkám jen „Šest, čtyři, tři, jedna“ – a to už dělám celý měsíc. Ale už míříme do finále, a potom už se zase začnu zaobírat Hamletem.

Využijete něco z té práce na domě i později na jevišti?

Určitě využiju tu nabytou fyzičku, to každopádně. Za poslední tři týdny jsem totiž odvozil asi sedm tun písku.

Jaké máte hobby kromě divadla a zpěvu?

Moje největší hobby je má rodina a v září navíc čekáme nový přírůstek. Relaxuji vařením a staráním se o ně.

Pocházíte z Karlovarského kraje, jak jste se dostal do Ostravy?

To bylo jednoduché. Hrál jsem v Praze Pomádu a hlavní postavu Sandy představovala Veronika Prášil Gidová, která v Ostravě už dlouho působila a řekla mi, ať si podám přihlášku na konkurz do muzikálu Evita. A já jsem v něm dostal roli a už se v Ostravě zabydlel.

Klára Huvarová

Autor: Redakce

5.8.2018
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka 16 000 Kč

Odborní asistenti v administrativě Asistent/ka provozního manažera Brno, Jesenicko, Olomoucko, Zlínsko OZP. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Potoční 503, Ostrava - Bartovice, Kontakt: telefonicky v pracovní dny od 9.00 do 15:00 hod. nebo e-mailem: p.liebertzova@bohemiaplus.cz, , Vhodné pro OZP., , Požadujeme: znalost práce na PC - MS Office, komunikační dovednosti, schopnost pracovat v týmu, samostatnost, časovou flexibilitu, čistý RT, ŘP sk. B., , Náplň práce: jednoduchá administrativa, kontrolní činnost, reporting na přímého nadřízeného, spoluúčast na řešení provozních situací.. Pracoviště: Bohemia marten plus s.r.o., ostrava - bartovice, Potoční, č.p. 503, 717 00 Ostrava 17. Informace: Pavla Liebertzová, +420 606 333 112.

Gastronomie - Gastronomie Pracovníci přípravy jídel v zařízeních 12 200 Kč

Pracovníci přípravy jídel v zařízeních rychlého občerstvení a ve výdejnách jídla Pomocná síla. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Gregorova 3, Moravská Ostrava, Kontakt: e-mailem: provoz.rpgostrava@gthcatering.cz, , telefonicky na č. 724 437 142 PO-PÁ 7:00-14:00 hod., , Náplň práce: Výdej jídel, mytí nádobí, drobný úklid., Zaměstnanecké výhody: Podnikové stravování.. Pracoviště: Gth catering a.s., moravská ostrava, Gregorova, č.p. 2582, 702 00 Ostrava 2. Informace: Silvie Jašeková, .

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka 6 700 Kč

Odborní asistenti v administrativě Asistent/ka personalisty - OZP. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6700 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Potoční 503, Ostrava - Bartovice, Kontakt: telefonicky v pracovní dny od 8:30 do 14.30 hod. nebo e-mailem: p.liebertzova@bohemiaplus.cz, , Hledáme spolehlivého spolupracovníka do příjemného kolektivu společnosti zabývající se ostrahou., , Požadujeme :, -práci na PC, , -základy administrativy,, - vyřizování telefonních hovorů s milým projevem a dostatečnou slovní zásobou , -plnění pokynů nadřízených a spolupráci s ostatními zaměstnanci., , Pozice vymezena pro OZP, 20 hod./týdně.. Pracoviště: Bohemia marten plus s.r.o., ostrava - bartovice, Potoční, č.p. 503, 717 00 Ostrava 17. Informace: Pavla Liebertzová, +420 606 333 112.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 7 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Pracovník/ce úklidu a údržby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7000 kč, mzda max. 7000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava Třebovice, Na Valech 36, Kontakt: Podmínkou účasti ve výběrovém řízení je zaslání motivačního dopisu a strukturovaného životopisu na e-mail: vybermrnousek@seznam.cz, nejpozději do 31.8.2018. Do předmětu napište: UKLID. Pokud zájemce nezašle životopis a motivační dopis, nebude zařazen do výběrového řízení., , POŽADAVKY: , - vysoké pracovní nasazení, flexibilita, pečlivost, spolehlivost, loajalita, - zdravotní průkaz, , NÁPLŇ PRÁCE:, - denní úklid výdejny jídla po výdeji,, - denní úklid vnitřních a venkovních prostor pobočky, - praní, žehlení a údržba prádla, - zajišťování dalších úkolů dle pokynů vedoucího, - pracovní doba 14,00 - 18,00 hodin. Pracoviště: Mrňouskova mateřská škola - na valech, Na Valech, č.p. 5522, 722 00 Ostrava 22. Informace: Zuzana Běhalová, .


Ilustrační foto

Muže v Šenově vážně zranila vrtule rogala

Letošní burčák si trochu pospíšil.

Letos si burčák trochu pospíšil. V Ostravě už je k mání několik dní

Během pár minut srazily vlaky v kraji dva muže. Jeden na místě zemřel

V rozmezí pouhých tří minut vyjížděli záchranáři v Moravskoslezském kraji v sobotu 18. srpna ke dvěma případům sražených osob vlakem. K první události došlo dvanáct minut před desátou hodinou večer ve Frýdku-Místku, ke druhé o chvíli později ve Studénce.

Přechod smrti v Porubě zruší, aby se už neumíralo

Radní pro dopravu: Jednoduché, okamžité řešení! Starosta obvodu: Hurá akce a zvýšení rizika! Místní obyvatelé: Trest pro chodce, výhra pirátů silnic!

Policisté hledají svědky střelby v centru Ostravy

Ostravští policisté zadrželi muže, který v opilosti střílel v ulicích města z plynové pistole. Nyní hledají svědky události.

Vzpomínky pamětníka: S ubrusem na koštěti šli horníci vyjednávat s vojáky

V noci na 21. srpna 1968 překročila vojska Varšavské smlouvy hranice Československa. Státy sovětského bloku tak „bratrskou pomocí“ zabránily uvolňování poměrů v zemi, po pražském jaru přijely tanky a nastoupila normalizace. Deník skrze vzpomínky pamětníků připomíná výročí 50 let od invaze.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT