Pryč se smutky, osamělostí a depresí. Ani starší a staří lidé nemusejí podléhat svým chorobám a trápením. Potřebují mnohdy jen posílit a podpořit. „Nebojte se. Nejste sami. Jsme tu, abychom pomohli,“ jako by jim chtěli říci zástupci firmy Walmark, vyrábějící pro ně doplňky stravy a léky. Totéž motto má i nadační fond Veselý senior, ale třeba i mladý a stále nesmírně vitální senior a osminásobný otec, slavný fotograf Jan Saudek (72).

Ten se očividně svými prožitými léty netrápí. A poselství o zdravém vlivu aktivity posílá dál. Hýří humorem, sám je velice aktivní, dokonce ještě stále plodí děti. Je to věru veselý (a provokující) senior. Pomáhá změnit pohled společnosti na vyšší věk nejen svým příkladem, ale i tím, že se spolu s mladším kolegou, taktéž profesionálním fotografem Romanem Slukou stali patrony putovní výstavy fotografií nazvané V objektivu senior.
Vrcholem výstavy je fotografie maminky od Jana Saudka.


Pražané měli možnost prohlédnout si výstavu na Vítězném náměstí od 6. do 20. června. V Hradci Králové se stane doprovodnou akcí festivalu Rock for People 4. – 6. července, pak bude výstava putovat do Ostravy na Colours of Ostrava 12. až 15. července, v Uherském Hradišti ji zase bude možné zhlédnout během Letní filmové školy 20. – 29. července. Na čtrnáct dní má být výstava představena také v září v Brně.

Jana Saudka jsme se v této souvislosti zeptali:


Co vás vedlo k tomu stát se patronem výstavy o seniorech?
Stařec přece patří mezi seniory . Tož jsem to vzal.

Zoufáte si někdy? A co proti tomu děláte?
Zoufám si permanentně - ale úplně bezdůvodně. Mám všechny důvody pro to být šťastný, ale nejsem. Ohlušuju se prací a hýřením.

Myslíte si, že si někteří staří lidé zoufají? A proč asi?

Ano - protože jsou velice osamělí. O Vánocích jsou jich plné poslední tramvaje - chtějí být mezi lidmi. Avlastně nejen o Vánocích. Kam si myslíte, že by pořád jezdili?! Chtějí zahnat samotu, potřebují společnost,i když lidí naprosto cizích.

Co pro vás znamená láska?
Úctu a obdiv. Ale pozor: milovat můžeme i zvířátko, vlast, závratnou hudbu - nejen člověka.

Co pro vás znamená sex?
Všechno. Je to základní prasíla - největší projev života.

Kolik dětí ještě chcete mít?

Nejraději několik.

Co vás žene dál?
Setrvačnost. Nemůžu, nechci se zastavit.

Co byste radil smutným seniorům?

Zálibu, hobby, práci. Nejlépe zahradu.

Máte rád ženy malé, velké, tlusté, tenké. Co vás zajímá na starých ženách, které jsou moudré?
Tvrdím, že žena je krásná vždycky. To by lidé nad šedesát už neměli právo žít - dát tak na nesmyslný kult mládí! Ostatně: mládí není zásluha, je to fyzická danost.

Cvičíte?
Běhám a cvičím pro radost z pohybu.

V čem vidíte smysl svého snažení a života vůbec?
Nevzdat to. Žít naplno - okamžik každý. Rozdat se úplně beze zbytku, to je moje dlohodobé životní krédo.