VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šéfka Komorní scény Aréna: Žezlo principálky bych chtěla předat někomu mladšímu

/ROZHOVOR/ Ostravská Komorní scéna Aréna (KSA) se v posledních letech řadí mezi naše špičkové divadelní scény. Stala se Divadlem roku 2017 a získala jednu z Cen divadelní kritiky (dříve Ceny Adolfa Radoka). To byl také důvod k setkání s její dlouholetou ředitelkou Renátou Huserovou.

14.4.2018
SDÍLEJ:

Ředitelka ostravské Komorní scény Aréna Renáta Huserová.Foto: Deník / Sonnek Pavel

Komorní scéna Aréna se stala celkově počtvrté a potřetí za sebou Divadlem roku. Jak jste přijala tuto úžasnou zprávu?

Nepředpokládala jsem, že bychom mohli znovu a počtvrté získat toto nejvýznamnější ocenění v anketě divadelních kritiků. Vnímám ho jako ocenění práce celého týmu Komorní scény Aréna, a proto mě vždy znovu naplňuje hrdostí a radostí. Ankety se účastnilo osmdesát kritiků a hlasy přidělují prostým a přímým hlasováním. Divadlem roku 2017 jsme se stali šestnácti hlasy, přičemž v pořadí druhé, Divadlo v Dlouhé získalo osm hlasů.

Není to ovšem jediná Cena divadelní kritiky, kterou Komorní scéně Aréna v této anketě získala…

Ano, v kategorii Nejlepší poprvé uvedená česká hra roku 2017 se počtem sedmnácti hlasů na stupni nejvyšším umístila hra Tomáše Vůjtka Smíření, v režii uměleckého šéfa KSA Ivana Krejčího. A to ještě není všechno. V kategorii Inscenace roku 2017, pouze o jeden hlas unikl Aréně i tento titul pro inscenaci hry Václava Havla Vyrozumění, v režii Vojtěcha Štěpánka a herec Josef Kaluža získal nominaci za roli Josefa Grosse v této inscenaci v kategorii Mužský herecký výkon roku 2017.

Čím si vysvětlujete, že se držíte na pomyslném vrcholu divadelních souborů v České republice? Je to dramaturgií, herci, režiséry či osobou ředitelky?

Když jsme se v roce 2005 stěhovali z budovy na Masarykově náměstí, které se dnes říká Stará Aréna, do nových prostor v Knihovně města Ostravy, měli jsme sen, jednou si sáhnout na titul Divadlo roku… A ten zázrak se opravdu stal, když jsme toto ocenění poprvé získali za rok 2013 a pak třikrát za roky 2015 až 2017. Jsem přesvědčena, že se tak stalo díky soustavné poctivé práci celého týmu našeho divadla, pokorné práci herců, vynikající dramaturgii, skvělému uměleckému šéfovi a jeho volbě a hledání vhodných režisérů, kteří mají podobné vidění divadla, podobnou poetiku, ale také třeba výbornému PR. Skvělá práce celého týmu divadla…

V současné době stavíte na silném  tvůrčím tandemu - režiséru Ivanu Krejčím - coby uměleckém šéfovi a Tomáši Vůjtkovi, úspěšném současném českém dramatikovi a  citlivém dramaturgovi souboru, což je jistě velké plus…

Ano, to je pravda. Bez uměleckého šéfa Ivana Krejčího a dramaturga a autora Tomáše Vůjtka by to zcela jistě bylo jiné divadlo, oni vytvářejí tvůrčím způsobem poetiku divadla, formují jeho tvář, pracují s hereckým souborem a musím se hluboce sklonit před jejich prací, neboť vyváženost hereckého souboru pozná každý divák našich inscenací. Strategie a filozofie jejich práce spočívá právě v tom, že nevychovávají herecké hvězdy, ale dbají na to, aby všichni členové hereckého souboru měli stejnou úroveň.

Jaké byly původně vaše ambice, když Aréna téměř před čtvrt stoletím začínala?

Komorní scéna Aréna vznikla v roce 1994, změnou názvu z Divadla hudby. Vlastně jsme v začátcích bojovali o zachování příspěvkové organizace a o změnu její náplně. Postupně jsme budovali divadlo, soubor, zázemí a z poloprofesionálního seskupení jsme se stále neutuchajícím nadšením došli až na pomyslný vrchol. Odrazovým můstkem zcela určitě byl festival ostravských činoherních divadel Ost-ra-var, který každoročně do Ostravy přivede jednak divadelní kritiky, ale také studenty divadelních věd, a tak povědomí o ostravském divadelnictví se dostává do povědomí odborné kritické obce….

Jakou jsem divadelní principálkou…

Tak to opravdu nevím, to je spíše otázka pro ty, kteří se mnou spolupracují, ale věřím, že jsem funkčním kolečkem v našem systému (smích)….

Když se řekne Komorní scéna Aréna, co to pro vás znamená?

Napadne mě zcela jistě, že těch pětadvacet let v čele Komorní scény Arény, uteklo příliš rychle, ani se mi to nechce věřit. Nejspíš proto, že se mi vybaví vzpomínky na mnohá setkání s nezapomenutelnými osobnostmi, a to nejen z divadelního světa. Například s Chananem Rozenem, honorálním konzulem Izraele, který mě v roce 1995 u příležitosti Židovské konference konané v Ostravě přivedl k seznamům těch, kteří byli nuceni odjet s prvním transportem do Niska, a ukázal mi na nich jméno mého dědečka Mořice Kleina…

Prý už jste měla tendenci odejít na zasloužený odpočinek, ale pokud vím na konkurs na vaše místo ředitele Komorní scény Arény se nikdo nepřihlásil, takže ještě nejméně jednu sezonu budete v čele tohoto divadla. Čím vás naplňuje tato práce…

Tohle musím vysvětlit. Pravda je, že už hezkých pár let přesluhuju a cítím, že už nemám dostatek síly a tak bych ráda předala žezlo někomu mladšímu. Není pravda, že se do výběrového řízení nikdo nepřihlásil, byli tady dva uchazeči, kteří z mého pohledu mohli být mými pokračovateli, ale výběrová komise využila svého deklarovaného práva a výběrové řízení zrušila. Vhodného nástupce tak budeme hledat ještě jednou. Neřekla bych, že nikdo nemá zájem vést špičkovou scénu, ale najít manažera - úředníka, který miluje divadlo asi nebude moc jednoduché.

V loňském roce jste získala prestižní Cenu města Ostravy…

Musím přiznat, že jsem takovou poctu nečekala. Ocitla jsem se v té nejlepší společnosti, a to tentokrát ve společnosti mých dlouholetých pracovních souputnic a přítelkyň Jiřiny Kábrtové, ředitelky Ostravského muzea, a Blaženy Przybylové, ředitelky Archivu města Ostravy, která nás v říjnu loňského roku tak náhle, tragicky opustila. Další oceněnou byla paní Alexandra Gasnárková, herečka Národního divadla moravskoslezského. A to nehovořím o těch, kteří byli touto cenou poctěni v minulosti, třeba Marie Rottrová nebo Věra Špinarová…

Snad celý svůj dosavadní život pracujete v kulturních institucích. Čím vás uchvátilo divadlo?

Vztah ke kultuře a divadlu jsem možná zdědila po své babičce, která mi vyprávěla, že v mládí hrála v Ostravě v ochotnickém spolku, ale mě asi víc zajímala teorie než praxe. Na vysoké škole jsem studovala teorii a organizaci kulturní práce, ale ta se posléze změnila na výchovu a vzdělávání dospělých se zaměřením na literaturu, divadlo a film.

Jaké autory a jakou divadelní poetiku upřednostňujete?

Přiznávám, že mám ráda každé „dobré“ divadlo, ale nejhlubší divadelní prožitek zažívám na malých scénách, hlavně v našem divadle, protože mám ráda blízký kontakt herců s divákem, můžu si vychutnat každé hercovo gesto, každou situaci. Vzpomínám i na velká divadelní plátna, inscenace na velkých jevištích, která mě dokázala nadchnout, ale vím, že je to zcela jiný druh divadelní práce, a proto ji také dokážu ocenit. 

Minivizitka Renáty Huserové Renáta Huserová se narodila v roce 1951 v Ostravě. Vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, obor výchova a vzdělávání dospělých se zaměřením na literaturu, divadlo a film (absolvovala v roce 1974), v letech 1974 až 1992 pracovala v oddělení umění Domu kultury pracujících Vítkovic (nyní Dům kultury města Ostravy), od roku 1992 pracovala jako produkční Divadla hudby v Ostravě, od roku 1994 je ředitelkou Komorní scény Aréna. Je vdaná, má dvě děti, tři vnoučata. Záliby: kromě divadla také výtvarné umění, turistika, kolo, lyže, houbaření, chataření, v poslední době i zahradničení.

 


 

 

 

Autor: Břetislav Uhlář

14.4.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Technici elektronici přístrojů, strojů a 25 000 Kč Technici v ostatních průmyslových oborech Servisní technik/čka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava, Kontakt: písemně s profesním životopisem na e-mail: hr@esosostrava.cz, , Nabídky pouze písemně s profesním životopisem na e-mail: hr@esosostrava.cz, Vybraní uchazeči budou pozváni k výběrovému řízení. V případě, že Vás nebudeme kontaktovat do 3 týdnů od přijetí Vašeho životopisu, byla ve výběrovém řízení dána přednost jinému kandidátovi., , Náplní práce bude servisní činnost, preventivní prohlídky, opravy, , Požadujeme: úplné středoškolské vzdělání strojní nebo technické, čtení ve výkresové dokumentaci, samostatnost, ŘP skupiny B, , Výhoda: znalost hydraulických systémů, vyhláška 50, , Benefity. Stravenky. Pracoviště: Esos ostrava, s.r.o., Výstavní, č.p. 3224, 702 00 Ostrava 2. Informace: Eva Sajašová, . Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 20 000 Kč Chovatelé a ošetřovatelé koní Ošetřovatel/ka, stájník/ce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Vlčkova 40, Slezská Ostrava, Emailem zašlete životopis m.hovjacka@email.cz; příp. volejte na tel., , Krmení koní, vyvádění do ohrad, čištění boxu, výchova dětí a mládeže při volnočasových aktivitách v oboru jezdectví - vhodný cvičitelský kurz.. Pracoviště: Hovjacká markéta, Vlčkova, č.p. 391, 710 00 Ostrava 10. Informace: Markéta Hovjacká, +420 724 507 533,733 760 300. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební údržbáři budov 25 000 Kč Stavební údržbáři budov Údržbář/ka budov (zedník/ce, sádrokartonář/ka). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Michalská 2030, Slezská Ostrava, Kontakt e-mailem: jiri.cernota@bewit.cz, telefonicky od 8 do 20 hod. +420 605 248 621, http://www.bewit.love, , Do úspěšné a rychle se rozvíjející společnosti v oblasti zdravého životního stylu s jasnou vizí a potenciálem růstu do celého světa, hledáme na HPP v Ostravě nového člena týmu - údržbáře budov., , Požadujeme:, - Schopnost samostatného vykonávání stavebních prací - hlavně zednické a sádrokartonářské., - Bezúhonnost, vysoký morální kredit, pravdivost, čestnost, - Vysoké pracovní nasazení, pozitivní postoj k životu, - Samostatnost, schopnost řídit 1-2 podřízené, - Skvělý zdravotní stav. Pracoviště: Bewit franchise, s.r.o., slezská ostrava, Michalská, č.p. 2030, 710 00 Ostrava 10. Informace: Jiří Černota, +420 605 248 621. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 20 000 Kč Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič/ka mezinárodní kamionové dopravy. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Ostrava, Kontakt telefonicky 606 788 876., , Požadujeme ŘP sk. C+E, profesní průkaz., Čistá mzda včetně diet 40 tis. Kč.. Pracoviště: Easy logistics, s.r.o., Kafkova, č.p. 889, 702 00 Ostrava 2. Informace: Lukáš Lacina, +420 606 788 876.

Odstraňování následků noční vichřice, snímek ze zásahu hasičů 24. září 2018 v Ostravě.
34

Následky noční vichřice v kraji: spadlé stromy, tisíce odběratelů bez elektřiny

Bývalé obchodní zástupkyni (na snímku vlevo se svou obhájkyní) hrozí v případě uznání viny až deset let vězení.

Výmluvná obchodní zástupkyně roky vytloukala klín klínem

Policisté dopadli zloděje, který ruské kapele v Ostravě ukradl auto s aparaturou

Pátrání po nenechavci netrvalo dlouho. Soud na muže uvalil vazbu.

Druhá republika. Dokument ostravské ČT připomene období zklamání a beznaděje

Po únoru 1948 a srpnu 1968 připomene Česká televize (ČT) další historický milník - podepsání mnichovské dohody, která změnila hranice a ukončila období první republiky.

Zraněný houbař šokoval lékaře, v krvi měl 8,83 promile alkoholu

Vydal se do lesa na houby a zlomil si kotník. Na tom by nebylo nic až tak neobvyklého, kdyby však neměl v krvi neuvěřitelných 8,83 promile alkoholu. Houbař z Ostravska, který se zranil v lesích na Bruntálsku, se stal podle všeho naprostým „rekordmanem“.

Vysoká studijní „úmrtnost“: Mladým se na „výšku“ nechce

Každoroční pokles počtu studentů vysokých škol (VŠ) je trend posledních několika let po celé České republice. Kromě toho téměř dvě třetiny bakalářských studií v Česku nejsou ukončeny úspěšně.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT