„Proč mě Shakespeare míjel, když ho tak miluji? Prostě nevím… Dobrý konec všechno spraví jsem si zvolil sám. Je to hra jemná, dokonce víc jemná než křehká, má v sobě zvláštní stesk a velmi zvláštní temperament, jenž je vyvolán střetem bezbožné, ale náboženské války a silné prosté touhy, jež je hlubokou láskou,” popsal Jan Antonín Pitínský svou práci pro Letní shakespearovské slavnosti, v rámci kterých poprvé režíruje pod širým nebem.

„Tuto zkušenost zatím nemám a lákalo mě to jako malého chlapce. Nemohl jsem odmítnout,” dodal Pitínský.

Komedie Dobrý konec všechno spraví je sice divácky méně známá, mezi Shakespearovými hrami má ale mimořádné postavení. Inscenace o neopětované lásce, v níž hraje důležitou roli tzv. postelový trik, je jedním z autorových loučení se žánrem komedie. „Tento titul neohlašuje jen konec shakespearovské komedie, ale i konec dobrých konců,” uvedl překladatel Martin Hilský.

HVĚZDNÉ OBSAZENÍ

V hlavní roli Heleny, která je kvůli nešťastné lásce k Bertramovi schopná udělat všechno, se představí jedna z nejtalentovanějších hereček současné mladé generace, Anna Fialová.

„Stále hledám, v čem si jsme podobné a co všechno bych v Helenině situaci udělala jinak, jestli vůbec,” říká herečka o angažmá na Shakespearovských slavnostech. V dalších rolích se objeví zvučná jména českého divadla jako jsou Ondřej Pavelka, Martin Siničák, Marie Durnová, Jan Vlasák, Martin Dejdar, Oldřich Vízner nebo David Novotný.

„Co se týká obsazení, rozhodoval především můj určitý obdiv k hercům, někdy až bláznivá sympatie,” upřesnil Jan Antonín Pitínský svůj výběr.

VÁŽNĚ I NEVÁŽNĚ

I další program Letních shakespearovských slavností rozhodně stojí za pozornost. Nebude chybět absolutní shakespearovská klasika, ostravské představení Hamlet v hlavních rolích s Miroslavem Etzlerem, Tomášem Savkou a Pavlou Gajdošíkovou. Návštěvníci si mohou užít také Večer tříkrálová aneb Cokoli chcete, svižnou komedii, ve které pobaví Petr Stach, Nela Boudová, Monika Timková, Martin Pechlát a Václav Kopta.

Novinka minulého roku – znovu obnovená Komedie omylů, si svým koncertem humoru získala velkou diváckou přízeň a i v tomto ročníku tomu nebude jinak.

Letos naposledy mohou návštěvníci vidět hojně navštěvované představení Sen noci svatojánské, které se do Ostravy nakrátko vrátí, aby zde ukončilo své působení na festivalu.

Předprodej vstupenek Vstupenky na ostravská představení je možné zakoupit na www.shakespearova.cz a v síti Ticketportal. Představení začínají ve 20.30 hodin.