Provincie Če-ťiang, která si co do hojnosti přírodních krás nijak nezadá s Českou republikou, je proslulá nádhernou přírodou, ekonomickou prosperitou a kulturní vyspělostí.

Obyvatelé této provincie, pyšnící se poetickou krajinou obklopenou impozantním horstvem a oplývající spoustou jezer, považují za duši provincie Západní jezero, které je jako světové kulturní dědictví spojuje s dávnými dynastiemi.

Západní jezero bylo navíc také motivem a předlohou pro malby, jež jsou k vidění na probíhající výstavě v Gongu.

V SYMBIÓZE S PŘÍRODOU

„Název této výstavy vychází z původního názvu souboru poém a obrazů s motivem Západního jezera pocházejícího z období pozdní dynastie Ming. Slovo jezero zde zastupuje Západní jezero a slovo hory se vztahuje na horu Wu u Západního jezera, které obdivují turisté z Číny i zahraničí.

Před deseti lety začalo Muzeum umění provincie Če-ťiang realizovat svou koncepci harmonické koexistence hor a vodstva,“ přibližují čínští hosté svou výstavu.

Vztah města Chang-čou k technice vodního tisku trvá již více než tisíc let. Na první pohled jde o malou, tematicky pojatou výstavu. Při hlubším pohledu nejde jen o oslavu tvůrců a dědictví úžasných tradic a kultury čínského národa.

Výstava odráží způsob, jakým současní umělci vnímají a zkoumají moudrost Východu reprezentovanou „vodní kulturou“.