Gerhard Oppitz, Gergely Bogányi, Isabelle Faust, Fazil Say, Ivan Ženatý. To je jen několik jmen velkých osobností, které ozdobí letošní 36. ročník mezinárodního festivalu.

V programu trvajícím od 23. května do 12. června se budou hrát skladby romantiků a současných autorů, francouzské a italské baroko, maďarští klasici, ale také jazz. A to na tradičních i netradičních místech Moravskoslezského kraje. S napětím se očekává zahajovací koncert. Janáčkova Sinfonietta byla tentokrát svěřena Janáčkově filharmonii Ostrava pod taktovkou Tomáše Netopila.

„O pozoruhodný zážitek se nesporně postará vynikající německý pianista Gerhard Oppitz. Letos nebude hrát jako před sedmi lety Dvořáka, ale Beethovenův 5. klavírní koncert, který je často nazýván Císařský. Zájemce o zahajovací večer však musím zklamat. Vstupenky jsou už vyprodány do posledního místa,“ říká ředitel Janáčkova máje Jaromír Javůrek. Po deseti letech Janáčkův máj opět přivítá Lisztův komorní orchestr i pražské Guaerneri trio.

K dalším slavným festivalovým návratům patří skvělý houslista Gidon Kremer. Koncert nazvaný Legenda houslové hry se vrací je připraven na 3. června v Domě kultury města Ostravy. Kremer je známý nejen tím, že hraje klasický repertoár, včetně skladeb autorů 20. století, ale v jeho dramaturgii nechybějí také novinky. A také často mění program.

Pro letošní festival vybral Pärtovu skladbu Passacaglia pro sólové housle a smyčce, Schumannův Koncert pro violoncello (verze pro housle) a Bachovo Umění instrumentace. Doufejme, že už to tak zůstane, i když – kdo ví. Spolu s ním přijede Komorní orchestr Kremerata Baltica, který umělec a současně jeho ředitel a sólový houslista založil v roce 1997.