Minifestival Jazz Open Ostrava 2007 rozezní zítra 15. června večer do 19 do 24 hodin Slezskoostravský hrad. Kdo se na něm představí?

„Bude to jednak seskupení pod názvem Rudy Horvat & Missing Base. Podle mého názoru je to jeden z největších objevů na ostravské jazzové scéně posledních let, kytarista a skladatel Rudy Horvat, který se etabloval především se svým projektem Facing West Trio.

Hudba Rudyho Horvata je naprosto otevřena všem současným hudebním vlivům, nese prvky zřejmé originality, je zbavena nánosů zkostnatělých jazzových předsudků a my všichni se můžeme těšit na velmi spontánní a dynamický nástup nové jazzové generace,“ říká Boris Urbánek, duchovní otec celé akce, skladatel, hudebník, aranžér. Podle jeho slov se do Ostravy sjede několik atraktivních umělců.

Pod názvem Andrea del Rocio Ruilova Barzola & Folhinha Band se skrývá původem ekvádorská zpěvačka, pianistka a skladatelka, ve které koluje po dávných předcích ruská krev (odtud jméno Ruilova), studovala hudbu v Ekvádoru, zpěv na Kubě a hru na klavír v Mexiku. Perfektně zvládla jazyk latinskoamerické hudby. Vlastní skladby zpívá španělsky nebo portugalsky a obohacuje je o prvky africké hudby. Hraje také na mexický strunný nástroj Harano a africký nástroj Cash cash.

„Ke svému turné po České republice si přizvala vynikající hudebníky – kytaristu Jiřího Šimka, který je členem Kontrabendu Milana Svobody nebo Nuselského Orchestru (NUO), baskytaristu Filipa Spáleného, známého z ASPM Jana Spáleného (otce), Quartetu Milana Svobody, Kontrabandu M. Svobody, P. Zeman Quintetu nebo z Chicken Soup a bubeníka Filipa Jeníčka, z ASPM Jana Spáleného, Šum Svistu, Gera Bandu nebo z Blue Birds Ivana Myslikovjana. Andrea del Rocio Ruilova Barzola & Folhinha Band nám přinesou slunce pravé latinskoamerické hudby,“ je přesvědčen Boris Urbánek.

V jazzové páteční noci na Slezskoostravském hradě se posluchačům ještě představí seskupení Ondřej Pivec & Organic Quartet. „Třiadvacetiletý hráč na legendární klávesový nástroj, varhany Hammond - Ondřej Pivec patří k největším objevům posledních dvou až tří let na naší jazzové scéně,” míní Boris Urbánek . Apostolis Anthimos Trio je jedna z největších legend evropské hudby. Ŕecký kytarista, skladatel, ale také bubeník, člen legendárních SBB Apostolis Anthimos, patří k absolutním vrcholům minifestivalu Jazz Open Ostrava 2007. Narodil se v Polsku řeckým rodičům a od roku 1971, kdy s pianistou, baskytaristou, skladatelem Józefem Skrzekem a s bubeníkem Jerzym Piotrowským založili jedinečný Silesian Blues Band - SBB, později „updatovaný“ na „Szukaj, Burz i Buduj“ (Hledej, Boř a Buduj), září na – tehdy východoevropských, dnes už evropských pódiích. Po dvouletém intermezzu v kapele slavného Czeslawa Niemena se SBB stali na dlouhou dobu symbolem relativní svobody v hudbě u našich severních sousedů. Jsem rád, že si právě s tímto triem budu moci v Ostravě zahrát,“ dodává Boris Urbánek.

Ve výčtu účinkujících nesmíme zapomenout na Kaltenecker trio fenomenálního maďarského pianisty Zsolta Kalteneckera. Vzniklo v roce 1996. Jejich první album s názvem Ivory Tower mělo velice pozitivní ohlas mezi kritiky. V současnosti již soubor patří do špičky maďarské jazzové scény, ale slaví také velké úspěchy v zahraničí charakteristický sound tohoto budapešťského tria. Kontrabasista Viktor Hárs je považován za jednoho z nejlepších kontrabasistů v Maďarsku. Kromě významných osobností maďarského jazzu hrál také s hvězdami světové scény jako například Al DiMeola, Peter Erskine, Dave Liebman, Al Jarreau apod.

V triu vystřídal v loňském roce Pétera Papesche. Bubeník Gergő Borlai je považován za zázračné dítě maďarského jazzu.

Na bicí začal hrát ve svých pěti letech. Doposud jeho jméno jako hudebníka, autora nebo producera figuruje na více než sto deskách. Jak je vidět, moravskoslezská metropole bude znít zítra jazzem.