VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SMALT ART daleko překračuje hranice Ostravy

Ostrava /TÉMA + ROZHOVORY/– Desítka našich předních výtvarných umělců v těchto dnech tvoří přímo ve smaltovně Vítkovic v rámci šestého ročníku malířského sympozia SMALT ART a zkoušejí, co jim v jejich tvůrčím projevu dovolí křemičitá tavenina příbuzná sklu – smalt. Mezi nimi například i profesor pražské Akademie výtvarných umění Michael Rittstein.

1.5.2011
SDÍLEJ:

Tento týden se na půdě Smaltovny Vítkovice Power Engineering odehrál šestý ročník pravidelného malířského sympozia SMALT ART. Foto: Deník/Pavel Sonnek

Šperky, bandaska na mléko či typizované průmyslové stavby podél cest. Letos již pošesté však skupina VÍTKOVICE MACHINERY GROUP v čele s předsedou představenstva a generálním ředitelem Janem Světlíkem a ve spolupráci s Vladimírem Chaloupeckým a statutárním městem Ostravou společně obohatili smalt o nový rozměr.

Tento týden se na půdě Smaltovny Vítkovice Power Engineering odehrál šestý ročník pravidelného malířského sympozia SMALT ART.

Sešli se zde představitelé současné umělecké scény z celé České republiky. SMALT ART představuje nevšední projekt zasazení uměleckého procesu do prostorů průmyslové výrobní haly.

Unikátní propojení práce zkušených výtvarníků s technologií smaltování vytváří podnětnou a inspirativní tvůrčí atmosféru, jejímž výsledkem jsou zcela ojedinělá umělecká díla, jež mají potenciál obohatit celou současnou uměleckou tvorbu.

Každý ročník přitom přináší něco nového. Letos se hranice výtvarného pojetí práce se smaltem překonávají užitím figurální malby, expresivním neplošným nanášením barvy, street artem v podobě 3D graffiti či kresbou vypálenou laserem skrze plech.

Profesor Michael Rittstein, účastník sympozia SMALT ART, je ve Vítkovicích v pohodě: "Zkoušíme, co materiál dovolí"

Mezi desítkou našich předních výtvarných umělců, kteří v těchto dnech tvoří přímo ve smaltovně Vítkovic v rámci šestého ročníku malířského sympozia SMALT ART a zkoušejí, co jim v jejich tvůrčím projevu dovolí křemičitá tavenina příbuzná sklu – smalt, je i profesor pražské Akademie výtvarných umění Michael Rittstein.

Jak jste se skamarádil se smaltem? Už jste si zvykl?
Snažím se si zvykat, ale je to složitá průmyslová technologie, kterou musí člověk respektovat. Chtělo by to týden se učit, tři dny tápat a pak by se mi určitě něco povedlo (úsměv na tváři Michaela Rittsteina). Ale snažím se…

Jaká jsou témata vašich smaltů?
Motorky, protože jsou také smaltované, ale i nějaké lodě. Trošku si s tím pohrávám. Faktem je, že ten materiál kolikrát nachystá různá překvapení. Nesmí od toho člověk chtít něco, čeho není smalt schopen. Ale současně utkání s nějakou novou technologií je vždy velmi zajímavé a poučné…

Jak se vám pracuje v prostředí velké průmyslové haly? Nevadí vám při tvorbě?
Ne, je bezvadné. Mám to rád. Absolutně mi nevadí. Taky jsem si kdysi jako kluk přivydělával v takových provozech. Je to senzační a monumentální prostředí, proto jsme tady, abychom také vylezli z ateliérů. A všichni se k nám chovají skvěle.

Pokud vím, Ostravu celkem znáte, v minulosti jste tady často vystavoval…
Určitě, mám v Ostravě i některé své žáky z Akademie. Už jsme se byli podívat během Velikonoc ve Stodolní ulici. Ale zřejmě proto, že byly svátky, tak návštěvnost podniků, které jsme navštívili, byla velice nízká. Ale ještě se tam vrátíme, jsme totiž pozvaní do jednoho irského pubu, tak uvidíme…

Jak se cítí Michael Rittstein na jaře roku 2011?
Zaplaťpánbů, že mohu pracovat, maluji, učím a v současné době ještě spolupracuji s olomouckou činohrou.

Můžete prozradit více?
Musím zajet na otočku z Ostravy do Olomouce, kde jsem navrhl kostýmy pro divadelní ztvárnění inscenace Markéta Lazarová, kterou režíruje Michael Tarant. Nejde o žádnou novinku, ale o záležitost dvacet let starou. Vlastně to „oprašujeme“, ale nejedná se o úplně stejné představení. Jinak pro divadlo jsem už vícekrát navrhoval kostýmy.
Roman Franta maluje švédské brouky na české oceli „Je to dobrodružný proces ve výrobní hale“

Malíř Roman Franta se před lety, po ukončení Akademie výtvarných umění v Praze, proslavil obrazy, na nichž se to hemží brouky. Frantovy obrazy jsou nezaměnitelné. Představují nejmarkantnější, nikoli však jedinou kapitolu na umělcově malířské cestě. Ta sestává z několika zdánlivě různorodých etap, jež mají nicméně společný základ. Tím jsou především rostlinné a zvířecí motivy, k nimž se postupně přidala i témata společenská. Romana Frantu, současného docenta pražské Akademie výtvarných umění v Praze, jsme zastihli ve smaltovně na sympoziu SMALT ART ve Vítkovicích.Jak jste se zmocnil smaltu?
Je to pro mě něco nového, ale tak trochu jsem tušil, do čeho jdu. Kdysi jsem maloval hrnky a ono je to podobné. Samozřejmě, že to není jednoduché. Už proto, že když barva uschne na plechu, tak nelze nanést další vrstvu, takže musím malovat alla prima nebo na mokrou plochu. Je to náročné, není to rozhodně taková pohoda, jako když si člověk maluje v ateliéru, že obraz může kdykoliv přemalovat.

Jak se vám malují zvířátka?
Zkusil jsem si starší témata, včetně berušek, které jsou modré, a také švédské brouky na české oceli. Také míchání barev je v tomto případě hodně citlivé a složité. Ale po několika dnech jsem už poučenější.

Zvykl jste si na prostředí, v němž tvoříte?
Absolvoval jsem už pár sympozií, navíc tady se většinou známe, jsou zde lidé, kteří prošli pražskou Akademií výtvarných umění, takže komunikace mezi námi je výborná a jsem rád, že mám možnost si vyzkoušet práci se smaltem.
Malé zastavení s Ivanou Štenclovou, kurátorkou sympozia SMALT ART ve Vítkovicích
„Pořád zůstávám věrná svým figurálním motivům“

Desítka našich předních výtvarných umělců v těchto dnech přímo ve smaltovně Vítkovic zkouší, co jim v jejich tvůrčím projevu dovolí křemičitá tavenina příbuzná sklu – smalt. Ivana Štenclová, která se navíc objevila také v roli kurátorky, Jitka Svobodová ztvárňuje kouře, Michael Rittstein rychlé motorky, Roman Franta pověstné broučky…

Tvoří ale i další – Josef Duchan, Karel Jerie, Aleš Hudeček, Jan Kaláb, Jakub Špaňhel a Roman Trabura. Šestý ročník malířského sympozia SMALT ART vyvrcholí ve Vítkovicích o tomto víkendu.To byl také důvod k rozhovoru s kurátorkou sympozia, akademickou malířkou Ivanou Štenclovou. Tato mladá sympatická umělkyně má za sebou už přes tři desítky výstav. Vyznačuje se svým osobitým, někdy až mírně provokujícím rukopisem, v němž dominuje portrét a figurální tvorba. Za svou diplomovou práci získala Ivana Štenclová prestižní Cenu Josefa Hlávky. Přes své mládí už portrétovala poměrně známé světové celebrity, k nimž určitě patří Ivana Trumpová, známý módní návrhář Osmany Laffita či úspěšný hokejista Pavel Kubina.Pokud vím, na SMALT ARTU jste letos podruhé. Co motivuje v tomto případě vaše tvůrčí představy?
Je to vlastně moje druhá zkouška. A pokud jde o tvůrčí představy? Pokračuji v tom, na čem pracuji ve svém běžném výtvarném životě, což znamená v mém případě figurální malby a spíše jakýsi pokus sžít se s technikou toho smaltu. To znamená od pointilismu až po určitou linku. A domnívám se, že smalt nemusí být otázkou pouze plošné malby, což se ukázalo i v minulých ročnících, že se tady sestavovaly 3D objekty a sochy. A letos jsem vyzkoušela přenést kresbu tuší v počítači do křivek a nechat ji vypálit laserem přímo do plechu. Takže na ono dílko se stává „pohledové“ z více stran a zapojuje se do toho světlo a prostor, což mi přijde zajímavé. Jsem figuralistka, zatím mě nic jiného neoslovilo, samozřejmě, že nikdy neříkej nikdy, možná někdy se mi bude skvěle malovat krajina, ale u figurálních motivů zatím zůstávám.

Co erotické motivy, které provázejí vaši tvorbu? Objeví se i na smaltech?
Tak úplně erotické bych je nenazvala. Myslím si, že nahé tělo nemusí být vždycky úplně erotický prvek. Zatím ale tam ještě nahé tělo nemám (úsměv na tváři Ivany Štenclové).

Co to znamená pro vás, být kurátorkou takového sympozia?
Teprve nyní zjišťuji, co tato role všechno obnáší. Nikdy v životě jsem nic takového neorganizovala. Je to zajímavé v tom, že se člověk setká s lidmi z trošku jiného pohledu, ale spíše se mě zeptejte, až sympozium skončí.

Jak jste si vybírala autory pro toto sympozium?
Pro letošní sympozium jsem vybírala autory, jejichž tvorby si velmi vážím. Také jsem se snažila dát dohromady umělce, jejichž práce si není moc podobná, každá vyniká něčím jiným, a může tak žít vedle sebe nerušeně každá jednotlivě.

Jak se vám – křehké ženě – tvoří v prostředí tovární haly čili smaltovny?
Je to úžasný zážitek. Musím velice pochválit zdejší personál, který se o nás bezvadně stará a pomáhá nám. Maluje se nám tady dobře, máme dostatek plechu a barev. A nám, malířům, kteří jsme zvyklí být občas umazaní od barev a pohybujeme se v nesterilním prostředí, to určitě může jen vyhovovat. A určitě nás to i baví.

Už víte, kde si budeme moci prohlédnout vaše díla, která vzniknou na sympoziu?
Každoročně se pořádá výstava na Prokešově náměstí v Moravské Ostravě. Chtěli bychom, aby se práce objevily také v jiném prostředí, zakomponovaném do architektury. Jedná se například s pražským metrem, kde by se mohla nějaká díla prezentovat.

Autor: Břetislav Uhlář

1.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 17 000 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení v dopravních prostředcích Elektromechanik/čka - autotronik/čka - autoelektrikář/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Vítkovická 2744/36, Ostrava, Kontakt: osobně po-pá 9:00 - 16:00 hod., so 9:00 - 11:30 hod. na adrese Vítkovická 2744/36, Ostrava nebo e-mailem na uctarna@unicar.cz , , Požadujeme: minimálně vyučen v oboru elektromechanik, autoelektrikář, popřípadě autotronik, praxe v oboru autoelektrikář(autotronik) alespoň 3 roky jako poslední zaměstnání, absolvování specializačních kurzů na vozy ŠKODA, VW a audi, platný ŘP sk. B,(uchazeči s praxí na vozidlech škoda, audi , volkswagen mají přednost), zájem o práci v uvedené profesi, dobrá pracovní morálka, trestní bezúhonnost., , Náplň práce: práce v časové a úkolové mzdě s prémií + odměny - možný hrubý výdělek min. 17.000,-Kč , max. 27.000,- Kč i více/měsíc v závislostí na zručnosti a dovednosti a dosažených výsledcích. , , Zaměstnanecké výhody: závodní stravování. Pracoviště: Unicar, spol. s r.o., Vítkovická, č.p. 2744, 702 00 Ostrava 2. Informace: Josef Michalčík, +420 724 255 175,595 694 051od8-16hod..

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 83 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka. Požadované vzdělání: nižší střední. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 83.4 kč, mzda max. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáte různorodou práci, kde se nebudete nudit? Baví Vás práce s lidmi? Máte zkušenosti s prací v maloobchodu nebo chuť se něco nového naučit? Pak máme zajímavou nabídku právě pro Vás!, , Prodejna HRUŠKA spol., s.r.o. přijme prodavačku!, Pracovní náplň:, • obsluha zákazníků, • doplňování zboží na prodejně, • kontrola záruční lhůty a správnosti cen, • další práce, související s chodem maloobchodní prodejny, , Požadujeme:, • spolehlivost, • chuť pracovat, , Nabízíme:, • stabilní zaměstnání v české společnosti , • stravenky v hodnotě 60 Kč, • prémie dle obratu prodejny, • příspěvek na praní pracovních oděvů, • odměny při pracovních a životních výročích, • různorodou práci, • nástup dle dohody a možností uchazeče, • vstupní zaškolení přímo na prodejně. Pracoviště: H r u š k a , spol. s r.o. - mo č. 626, Aleše Hrdličky, č.p. 6196, 708 00 Ostrava 8. Informace: Iveta Gálová, +420 596 639 805.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 16 500 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník - vychystávač. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Nabízíme volná pracovní místa na HPP ve skladu potravin., Náplň práce:, - vychystávání a zaskladňování zboží, - ovoce/zelenina, suché potraviny, mléčné výrobky, , Požadujeme:, - spolehlivost, - ochotu k manuální práci, - třísměnný provoz PO – PÁ, noční směna NE – ČT, , Nabízíme:, - práce v kolektivu, - právní poradenství, - závodní stravování, - smlouva na HPP , - penzijní připojištění, - zázemí stabilní společnosti. Pracoviště: H r u š k a , spol. s r.o., Na Hrázi, č.p. 3228, 723 00 Ostrava 23. Informace: -, .

Obchod - Obchod Nákupčí 23 000 Kč

Specialisté v oblasti prodeje a nákupu strojů, přístrojů a zařízení (kromě informačních a komunikačních technologií) Obchodní referent/ka. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Střádalů 637, 71800 Ostrava, Kontakt: e-mailem na prace@denip.cz, , Pracovní náplň:, - péče o nové a stávající klienty divize Denip/kiosk, - zpracovávání běžné obchodní agendy, - jednání s firemní klientelou, budování dlouhodobých obchodních vztahů, - spolupráce s týmem, kontrola plnění termínů, - podpora koncovým uživatelům, - případně sestavovací a montážní práce informačních panelů, - montážní a servisní výjezdy, , Požadujeme: , - samostatnost, tvůrčí přístup, - dotahovat věci, - orientace v IT výhodou, - možná práce s reklamním systémem, , Nabízíme:, - práce v malém a mladém kolektivu, - moderní a příjemné zázemí, , Zaměstnanecké výhody: 13. plat, stravenky, sportovní stravenky, firemní mobil, finanční bonusy, firemní akce.. Pracoviště: Denip, spol. s r.o.;, Střádalů, č.p. 637, 718 00 Ostrava 18. Informace: Jana Bernátková, +420 599 524 711.


Do chodců v Torontu najel student s dodávkou.
1 10

Kamionem najedu do dětí, hrozil mladík z Ostravy. V plánu měl i natočení videa

Ilja Šmíd
133

Ministr kultury k podpoře projektů v Ostravě: Oceňuji její rozvoj, rozkvétá

Okolí Ostravice se změní, přibudou zeleň i nové stezky

/FOTOGALERIE, VIZUALIZACE/ Tvář okolí řeky Ostravice by se měla v průběhu roku 2018 proměnit. V jedné z fází projektu na úpravu nábřeží řeky už v oblasti mezi Hradní lávkou a mostem Miloše Sýkory zmizely desítky stromů.

Válku jsme rozhodně ještě neprohráli, vzkázal trenér Baníku

To, že za nimi bude stát téměř celý stadion, už dobře vědí. Teď je ale na samotných fotbalistech Baníku, aby skutečné výhody domácího prostředí využili. V sobotu odpoledne nastoupí tým usilující o udržení se v první lize do domácí klasiky, do Ostravy dorazí Sparta.

Policisté zadrželi muže, který znásilnil cyklistku

Policisté ve čtvrtek zadrželi muže, který je podezřelý z úterního sexuálního zločinu ve Vratimově na Ostravsku.

AKTUALIZOVÁNO

Vládní návštěva v kraji skončila. Kam Babiš s ministry zamířil? Podívejte se!

VIDEO, VELKÁ FOTOGALERIE/ Vládní návštěva skončila. Poslední zastávkou dvoudenní vládní návštěvy Moravskoslezského kraje byly Guty, místní část Třince, kde v srpnu 2017 vyhořel původní dřevěný kostelík Božího Těla z 16. století.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT