První z přednášek se uskuteční ve středu 12. června 2019 od 18 hodin a hostem bude socioložka a pedagožka Masarykovy univerzity Kateřina Lišková. Ta v rámci svého dlouhodobého výzkumu na téma sexuality a sexu působila i na univerzitách v New Yorku a v Berlíně, představí téma publikované v její poslední knize Sexuální osvobození na socialistický způsob.

V průběhu července bude galerie otevřená, nebudou v ní však probíhat žádné doprovodné programy, pravidelné středeční programy a páteční projekce se do galerie vrátí opět v září. Více na www.plato-ostrava.cz.

Hned následující den, tedy ve čtvrtek 13. června 2019 od 18 hodin, vystoupí v PLATO polská katolická teoložka a publicistka Zuzanna Radzik. Její přednáška na téma role ženy a rovnosti genderu v katolické církvi tematicky naváže na výstavu Milenina píseň, kterou PLATO uspořádalo ve spolupráci s on-line televizní platformou Artyčok.tv. Radzik se dlouhodobě věnuje katolickému feminismu, židovsko-křesťanským vztahům a pravidelně publikuje v polském týdeníku Tygodnik Powszechny.

V sobotu 15. června 2019 pak PLATO uvede workshop pro dospělé a dospívající s polskou umělkyní Karolinou Brzuzan. Ta od roku 2016 sbírá recepty, které vznikají v nouzových podmínkách v místech válečných konfliktů a politicko-ekonomických krizí, a sestavuje z nich Kuchařku hladu, kterou prezentuje jako umělecký projekt.

Na workshopu Brzuzan s účastníky zrekonstruují pokrmy podle sesbíraných receptů a budou se věnovat důvodům a politickým rozhodnutím, které vedly k jejich vzniku. Akce se bude konat od 15 do 17 hodin.