A nejen to. Důstojně se chystají organizátoři maratonu oslavit i 100. výročí vzniku republiky, a to v rámci závěrečného festivalového koncertu.

Janáčkovský maraton je závěrečným vyvrcholením projektu Janáček Ostrava 2018, jenž po celý rok 2018 upomíná v Ostravě na Janáčkovo výročí celoročními koncerty a zajímavými akcemi, souvisejícími s životem a dílem skladatele.

“Kde jinde můžete slyšet skoro 40 skladeb jednoho skladatele na 17 koncertech během čtyř dní navíc v hvězdném obsazení“, říká Jan Žemla, ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava a dodává: „jedná se o patrně první akci svého druhu v České republice, pro jejíž formát jsme našli inspiraci v zahraničí.

Pořadatelé Hudebního maratonu nabízejí reprezentativní průřez skladatelovy tvorby klavírní a komorní, dále písňové i sborové cykly včetně orchestrálních kompozic.

UMĚLCI Z REGIONU

Z pestré nabídky maratonu se posluchači mohou těšit na vystoupení klavíristů Martina Kasíka, Lukáše Vondráčka, Ivo Kahánka či Jana Bartoše. Nebude chybět ani Moravská lidová poezie v písních s Kateřinou Kněžíkovou.

Není náhodou, že na Janáčkův maraton přijali pozvání umělci spojovaní s Ostravou a Moravskoslezským krajem, kteří mají k Janáčkovi vřelý, možno říci přímo osobní vztah, a jejichž hudební umění je v současnosti uznáváno i v zahraničí.

“Janáčkova hudba a především jeho písně jsou nedílnou součástí mě samé. Melodika, nářečí a kompoziční styl, který Janáček používá, mi byl vždy blízký a rozeznívá ve mně strunu radosti, vzpomínky na dětství a domov”, uvádí sopranistka Kněžíková.

RODNÉ HUKVALDY

Janáčkovo hudební umění ostatně vystihl i ambasador maratonu M. Kasík: “Na Leoši Janáčkovi mi připadá fascinující, jak dokázal z moravského folklóru udělat světovou hudbu, jeho naprosté novátorství a hlavně psychologická působnost – je schopen pár tóny vyvolat hluboké dojetí.”

Maraton Janáčkovy hudby zavede jeho obdivovatele i k neznámým mistrovým duchovním skladbám na jeho rodné Hukvaldy, kde bude připraven koncert ansámblu Musica Florea, předního českého souboru, zabývajícího se interpretací staré hudby.

Na své si přijdou i fanoušci Ivy Bittové, kteří se mohou těšit na její vystoupení s Moravskou lidovou poezií s Mucha Quartetem třetí festivalový den v ostravském Cooltouru. Zde se uskuteční také Mateřština Jiřího Slavíka, jejíž derniéra proběhne v České republice právě na janáčkovském maratonu.

DÁREK PRO NEJMENŠÍ

Součástí maratonu bude provedení opery Osud v Divadle Antonína Dvořáka. Vedle koncertů bude připraven i doprovodný program, ať už se jedná o výlet na Hukvaldy s Jiřím Zahrádkou, předním českým znalcem života a díla Leoše Janáčka, či noční filmový klub, během nějž budou promítány filmy o Janáčkovi.

Tvůrci neopomněli ani nejmladší diváky, pro které je připraveno zábavné odpoledne s workshopem a projekcí animovaného filmu britské produkce. Tečku za čtyřdenním festivalem učiní závěrečný koncert v den 100. výročí samostatného Československa, 28. 10. 2018 ve 20.00 hodin, na němž zazní Janáčkovy skladby Taras Bulba a Sinfonietta v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava.