Z postižení takových lidí často pramenila síla a odhodlání vzepřít se osudu a předvést okolí svůj neobyčejný vzhled jako dar.

V Domě kultury města Ostravy se do 20. prosince 2015 koná výstava Zvláštní lidé. Od pradávna se v naší společnosti vyskytovali jedinci svým zevnějškem výrazně vystupující z davu. Voskové panoptikum v Ostravě

Do 20. prosince můžete v Domě kultury města Ostravy navštívit výstavu voskových figurín s názvem Zvláštní lidé.

Výstava je unikátní svým námětem, jelikož na ní neuvidíte věci krásné a přitažlivé, ale hybridní a deformované lidské postavy. Figuríny jsou věrohodné díky precizní práci petrohradských umělců.

„Podle dobových pramenů bylo umělci v petrohradském antropologickém muzeu vytvořeno pětadvacet věrných napodobenin z vosku, byly použity lékařské oční a zubní implantáty a do vosku vpichovány pravé lidské vlasy, proto sochy působí dokonale živým dojmem," uvedla pořadatelka výstavy Jacguelina Lasunovová. 

Výstava je otevřena denně od 10 do 18 hodin. Běžné vstupné děti 40 korun, studenti 60 korun, dospělí 80 korun, důchodci 40 korun. Školní výpravy při počtu více než deset dětí 30 korun/osobu + doprovod zdarma. Držitelé ZTP/P vstup zdarma.