Zároveň jde o první dílo tohoto autora uvedené na scéně Národního divadla moravskoslezského. Tuto absurdní grotesku o konci jednoho světa na pozadí konce lidského bytí nastudoval se souborem činohry Vojtěch Štěpánek, v hlavní roli krále se představí František Večeřa.

Zájemci se mohou s inscenačním týmem i herci potkat už na předpremiérové besedě, která se poprvé uskuteční v baru Ve Dvanáctce vedle divadla v předvečer premiéry – 23. ledna - od 17 hodin.

ZEMŘU, AŽ JÁ BUDU CHTÍT!

František Večeřa jako král Berenger I.Král umírá předkládá divákovi metaforu konce Bérengerova království na pozadí neodvratného konce jeho života. Král Bérenger I. zemřít odmítá. „Zemřu, až já budu chtít!“ – to je jedna z jeho nejvýraznějších zoufalých replik.

„Titulní postava prochází fázemi popírání, vzdoru, sebelítosti, poslední snahy se smrti vzepřít. Ve finále dospěje ke smíření. Tak, jako mu hodiny odtikávají každou vteřinu k neodvratnému konci, tak se drolí i jeho svět, jeho království. Přitom okolní říše vzkvétají. Souboj krále se smrtí je také soubojem dvou královen a jejich přístupu ke smrti – ta mladší se zoufale snaží smrt popřít a odvrátit, starší je nakonec ta, která králi odchod usnadní,“ rozvíjí děj dramaturgyně činohry Sylvie Vůjtková a dodává: „My se dnes neumíme postavit k umírání a smrti realisticky, není to součást naší kultury, našich životů. Smrt nás děsí, snažíme se ji co nejvíce oddálit a žít za každou cenu co nejdéle nehledíce na to, jak kvalitně. Dnes se často umírá osamoceně v nemocnicích a léčebnách, a ne doma v rodinném kruhu. Jen abychom neměli smrt na očích.“

„Král umírá je jeden z nejtěžších divadelních textů, které lze inscenovat. Za prvé: musíte mít ideálního představitele Krále. Za druhé: nesmíte se bát opustit svůj komfortní prostor a riskovat vše,“ říká ke svému režijnímu pojetí Vojtěch Štěpánek.

Král je velkou hereckou příležitostí pro Františka Večeřu. „On je centrem této hry, je klíčem k její realizaci. Odvedl na sobě skutečně hodně práce. Obdivuhodné,“ chválí režisér.

Po otci Rumun, po matce Francouz

Eugène Ionesco (1909 až 1994) psal hlavně francouzsky a většinu života strávil ve Francii, měl francouzské občanství. Patří mezi hlavní představitele absurdního divadla (franc. Nouveau Théâtre – Nové divadlo). Dospěl ve své tvorbě k názoru, že svět je plný utrpení a fanatismu, proto se v jeho hrách objevuje tragická a bezradná vize světa.

Ostravské publikum zná jeho hry Plešatá zpěvačka a Židle. Drama Král umírá uvádí naše divadlo v Ostravě nyní poprvé. V Česku mělo drama premiéru už v roce 1964, bylo poté ale dlouho zakázáno.