VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vánoční tour Miro Žbirka odstartoval v Londýně. V pátek vystoupí v Ostravě

/ROZHOVOR/ Oblíbený slovenský zpěvák Miro Žbirka svou Vánoční Best of Video Tour odstartoval koncem října v Londýně. Již v pátek, 21. listopadu, vystoupí v Multifunkční aule Gong v Dolní oblasti Vítkovic.

19.11.2014
SDÍLEJ:

Miro ŽbirkaFoto: DENÍK/archiv

Na co se mohou návštěvníci těšit?

"S kapelou se chystáme zahrát všechny moje nejznámější skladby ve spojení s videoprojekcemi složenými právě ze klipů, které vyjdou na DVD. Představím zároveň i málo známé záběry a exkluzivní informace z pozadí natáčení klipů. Musím přiznat, že tento projekt se rodí již delší dobu a nechávám si na něm hodně záležet. Věřím, že i diváci koncertů to ocení. Je to poprvé, kdy na mých koncertech bude mít hudební a vizuální složka rovnocenný podíl," prozradil již dříve Miro Žbirka Deníku.

Vysvětlil také, proč svou koncertní šňůru odstartoval zrovna v Londýně.

"Volba na Londýn padla z mnoha důvodů. Jednak mám k tomuto městu opravdu vřelý vztah a vím, že zde žije mnoho Čechů a Slováků, kteří se na koncert těší. Nehledě na to, že jsem zde strávil minimálně polovinu letošního léta, abych připravil novou desku. Londýn a jeho legendární studio Abbey Road mi poskytly skvělé zázemí a mnoho inspirace, takže i toto bude svým způsobem dík i týmu, který se mnou na nové desce spolupracuje," uvedl zpěvák.

Spolupráce s Petem Brownem, to už je jiný level, říká Miro Žbirka v rozhovoru pro Deník

Do Abbey Road jste se vrátil po celkem krátké době…

Ano, manželka Katka mi před dvěma lety darovala k narozeninám nahrávání dvou písní v tomto slavném studiu. Myslel jsem si tehdy, že tím je můj zážitek z Abbey Road celoživotně vyřízen. Podařilo se nám ale udržet bližší kontakt s producentem Robem Cassem, s nímž jsem se protože jsem v Londýně z různých důvodů poměrně často setkával v bufetu Abbey Road. Vyplývaly z toho různé debaty a možnosti další spolupráce. V té době jsem dostal nabídku napsat písničku do filmu režisérky Andrey Sedláčkové Fair Play. Přirozeně jsem zatoužil, aby byla co nejkvalitnější. A napadlo mě, že bychom ještě tuto píseň mohli s Robem v Abbey Road natočit. Přesně to se i stalo, dokonce jsme ji pořídili ve dvou verzích, v angličtině a slovenštině. Tvůrci filmu se z ní k mé radosti velice potěšili.

A vaše spolupráce s Robem Cassem se tím ještě prohloubila, je to tak?

Události dostaly rychlý spád, píseň se dostala do éteru a přestala být jen skladbou pro film zazářila, stejně jako on, daleko víc, než jsme vůbec očekávali. Povzbuzený jejím úspěchem jsem se zase s producentem setkával a on začal mluvit o tom, že bych měl natočit víc věcí, že jsou moje skladby výborné. Říkal jsem mu to je pěkné, ale potřeboval bych k nim anglické texty. A nastal zlomový moment. Rob totiž oslovil básníka, textaře Petea Browna, který psal kdysi například pro kapelu Cream taková píseň Sunshine of Your Love, to je něco, čeho si my muzikanti velmi vážíme, to už je skutečně jiný level. Takže chápete, že když mi zanedlouho Rob oznámil, že Pete nabídku přijal, byl jsem z toho omráčený. O tom, že mi takový autor otextuje moje album a že jej budeme dělat v Abbey Road, jsem si ani nedovolil snít. A ono se to přesto stalo. Dnes je deska natočená.

Přesto ji chcete vydat až na jaře příštího roku. Proč?

Z prostého důvodu když jsem se vrátil na Slovensko a zjistil jsem, že se z rádia valí samé anglické věci, najednou jsem měl pocit, že je něco špatně. Že by to chtělo, když už mám možnost pracovat v Abbey Road, rozšířit desku i o pár slovenských písní. Texty k nim jsou už hotové některé jsem si napsal sám, jiné mi poslal můj dlouholetý spolupracovník Kamil Peteraj, jenž mi vytvořil skladby jako Atlantída. Trochu jsem se nad tím zamyslel a říkám si aniž bych chtěl jakkoli machrovat , že je vlastně neuvěřitelné, že stále jdeme dál… Vždycky se mi smějí, že skončím u příkladu Beatles, ale domnívám se, že jsem jejich odkaz pochopil správně. Že oni se nikdy nedívali dozadu, ale dopředu. Já se tam dívám také.

I tak jste se ale v poslední době do minulosti vracel, když jste připravoval DVD s klipy, které vznikly v průběhu vaší hudební kariéry. Jaké to bylo?

Musel jsem požádat o pomoc české i slovenské televizní archivy, protože za ta léta jsem si nemohl pamatovat všechny klipy či obrazové záznamy, co s námi vznikly. Například jsem skoro zapomněl na film Fanstory, který s námi kdysi udělal Filip Renč jako svoji studentskou práci. Tehdy mi v hotelu Olympik představili mladého chlapce, že by chtěl něco natočit, a já jsem to ani dlouho nerozebíral, protože se mi to zdálo bezpečné. Tak jsem mu na to kývl. On mezi námi chodil a dělal si v podstatě, co chtěl. Dnes musím říct, že kdyby ten film nevznikl, celá jedna naše éra by nebyla zaznamenaná. Takže jsem mu vděčný.

Postupujete na DVD od nejranějších až po ty nejnovější klipy?

Přesně tak. Daly se seřadit i abecedně nebo tak, aby se pomalé písně střídaly s rychlejšími, ale nakonec mi chronologické řazení přišlo nejjednodušší. První klip pochází ze sedmdesátých let k písničce Zažni se skupinou Modus a s Marikou Gombitovou. A postupně se před vámi odvíjí děj, jakýsi příběh v proměnách času, v němž dospějeme k písničce Fair Play. Ještě novější je pak klip ke skladbě Vianočná (o prímerí).

Co vám běhalo hlavou, když jste prostřednictvím klipů sledoval svůj uplynulý muzikantský život?

Má překvapení přicházela průběžně. Na to, aby jednou takové DVD vyšlo, jsem se svědomitě připravoval. Vždycky po určitém období jsem kontaktoval lidi z archivů, aby mi natočené materiály poslali k dispozici. Roky jsem se tudíž vzdělával v tom, co jsme to vlastně dělali. Nejhorší bylo mapovat osmdesátá léta. Byli jsme tehdy velmi zaneprázdnění, stále jsme byli na cestách a svá vystoupení jsme si nenahrávali, protože jsme na to neměli potřebnou techniku. V televizních archivech z té doby se taky zdaleka ne všechno zachovalo.

Co například?

Určitě jsou některé věci, co jsme natočili, ale nenašly se. Mám na mysli například legendární vystoupení skupiny Modus na Bratislavské lyře v roce 1977, kde jsme vyhráli s písničkou Janka Lehotského Úsmev a kvůli kterému jsme hned dostali distanc. V Rudém právu totiž na jeho adresu vyšel článek, že jsme se našli v prvcích kosmopolitních. Televizní dramaturgové se báli, aby z toho neměli průšvih, a tak záznam raději smazali. Opravdu mě moc mrzí, že neexistuje žádná šance jej dohledat. Na druhé straně jsme ale měli štěstí, protože celkově bylo materiálu dost, vydal by možná na dvanáct hodin.

Projekce jednotlivých videoklipů jsou i součástí vašeho turné, kde je propojujete s živým hraním. Hudební a vizuální složka mají tedy rovnocenný podíl?

Ano, přesně tak. Po posledním Symphonic Tour, které jsem absolvoval před třemi lety, jsem chtěl přijít zase s něčím novým. Vznesl jsem tedy na potřebné odborníky dotaz, zda je možné když už tedy vydávám DVD zkombinovat klipy s živým hraním na pódiu. Odpověděli, že to není problém. Jejich návrhy, jak vyřešit věc po technické a vizuální stránce, mě potěšily, věřím, že stejně tak budou potěšeni i posluchači, protože na koncertech dostanou něco, co ještě nikdy dostat nemohli. Uvidí, jak vypadám teď a jak jsem vypadal v roce 1982. A zároveň jim přiblížíme titul, který právě vydáváme.

Autor: Břetislav Uhlář, Gabriela Kováříková

19.11.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Babis
56

Andrea Babišová z Bohumína: Největší radost z podoby jmen měl šéf marketingu ANO

Tomio Okamura (uprostřed) slaví úspěch SPD ve volbách.
6

SPD: Za úspěch v regionu vděčíme i zkušenostem s islamizací Havířova

ČSSD: Nikde nikdo, ani slovo... ODS: Dnes není důvod plakat!

/OHLÉDNUTÍ ZA VOLBAMI/ Sokolská třída v centru Ostravy. Obvyklé místo volebních štábů dvou stran z opačného politického spektra nemůže naskýtat v sobotu v podvečer odlišnější pohled. Zatímco u občanských demokratů panuje rušno i vstřícnost, sociální demokraté mají v oknech tmu, zamčeno a telefony neberou.  

OHLÉDNUTÍ DENÍKU: Zajímavosti a čísla z voleb v kraji

Hnutí ANO není jediné, kdo sklidil v letošních volbách u voličů v kraji výrazný úspěch, slaví i druhé SPD Tomia Okamury. Podívejte se s námi, jaké další zajímavé postřehy redaktoři Deníku v letošních volbám zaznamenali.

OBRAZEM: Piráti překonali stanovený cíl, ale v Ostravě rum proudem netekl

/OHLÉDNUTÍ ZA VOLBAMI/ Piráti, větřící úspěch, se v Ostravě začali scházet už od 15. hodiny, krátce po skončení voleb. „Zakotvili“ v klubu Fabric v Plynárenské ulici.  

Řepiště televizní premiéru neustály, po zápase se radovala Doubrava

/FOTOGALERIE/ Devět stovek diváků vidělo tři góly. V Řepištích se v utkání fotbalové I.B třídy, skupiny C, nakonec z jasného vítězství 3:0 radovali hosté z Doubravy. Branky vítězů zaznamenali Pavel Entner, Kamil Antal a Jiří Kuzník.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení