Do devátého ročníku přihlásila Včelí stezku, která návštěvníkům představuje život nejznámějších zástupců společenského hmyzu. O získání ocenění může rozhodnout i veřejnost. A to hlasováním v anketě na https://www.drevoprozivot.cz/. Projekt má číslo 6. Hlasovat je možné do 13. března 2019.

„Včelí stezka vznikla v roce 2013 a lidé ji najdou nedaleko expozice s domácími zvířaty Na statku u voliér dravců. Sestává z několika informačních panelů i z ukázek různých typů včelích úlů (od toho nejjednoduššího až po ten nejmodernější). Nechybí ani odpočinková místa, altánek či stylová lavička. Zájemci tam najdou také celou řadu námětů, jak mohou těmto živáčkům pomoci. Většina z nich je velmi jednoduchá a snadno proveditelná – stačí například vysadit květinové záhony, keře nebo stromy, postavit skromný hmyzí příbytek v podobě navrtaného polínka a vyhnout se nadměrnému používání chemických látek při zahradničení. Velkou pomocí je také upřednostňování nákupu medu od místních včelařů,“ doplnila mluvčí zoo Šárka Nováková.

K tématu

Včely jsou lidmi vnímány hlavně jako producenti medu a vosku, příp. jako „obávané zvíře“ s žihadlem. Mají však nezastupitelný význam při opylování rostlin. V současnosti je alarmující úbytek tohoto nejznámějšího společenského nejen na území České republiky, ale také po celém světě.

Mezi největší problémy včel v současné době patří nemoci, chemizace a intenzifikace v zemědělství a úbytek včelí pastvy vlivem zástavby a výsadby monokultur a také nepříznivé přírodní podmínky.