Prvním počinem tohoto velkolepého projektu pro rok 2014 v Národním divadle moravskoslezském (NDM) se stane inscenace Návraty domů, věnovaná třem českým hudebním skladatelům a stejnému počtu význačných českých choreografů.

Diváci se mohou těšit na dílo barda české choreografie Pavla Šmoka Trio g moll na hudbu Bedřicha Smetany.

Další částí triptychu vytvoří balet Bohuslava Martinů Škrtič v choreografii známé tanečnice a členky skupiny 420PEOPLE Nataši Novotné.

A vůbec poprvé v historii NDM zde bude nastudována choreografie Jiřího Kyliána, a to choreografie Janáčkova cyklu Po zarostlém chodníčku.

Kyliánovo vyznání Janáčkovi

„Hudbou Leoše Janáčka jsem byl ‚nakažen' už ve svých studentských letech na pražské konzervatoři. Naše profesorka paní Zora Šemberová vytvořila pro mou partnerku Lucii Novotnou a pro mě choreografii ‚V mlhách' pro náš absolventský koncert v roce 1967. Ale Janáčkova hudba mi byla vlita do duše už přímo s mateřským mlékem. Matčina část naší rodiny totiž pochází ze Slezska," uvádí Jiří Kylián, mimo jiné držitel Ceny Ministerstva kultury ČR za přínos v oblasti divadla.

„Moje choreografie ‚Po zarostlém chodníčku' ve své podstatě vychází přímo z Janáčkovy hudby. Ale nejenom to je také chválou našeho ‚malého lidského světa', ve kterém se ale současně zrcadlí celý vesmír… V této choreografii naše divadelní jeviště není hlavním dějištěm. To jeviště, na které se díváme, je jenom malý a nedůležitý výřez něčeho, co přesahuje naši obrazotvornost a fantazii, přestože se jedná o náš život a naši smrt… Janáček to jistě věděl… Tento princip je přítomen ve všech jeho dílech a v jeho životě," vyznává se Jiří Kylián.

Premiéra inscenace Návraty domů se koná 21. listopadu v 18.30 hodin v ostravském Divadle Jiřího Myrona.