Výroční kampaň Knihovny města Ostravy bude zaměřena na čtenáře, návštěvníky a všechny sympatizanty, kterým chtějí zaměstnanci knihovny poděkovat za jejich přízeň.

„Kampaň jsme nazvali jednoduše: Darujme a nechme se obdarovat. Míníme tím, že obdarovat a nechat se obdarovat lze různými způsoby,“ přibližuje Alena Bittmarová z PR oddělení knihovny.

Knihy se do knihoven nakupují a řada z nich knihovnu musí opustit. „Hledáme pro ně nové čtenáře. V březnu proto darujeme knihu v rámci projektu Druhý život knih. Snad budou knihovny brzy otevřeny,“ vyjádřila přání Bittmarová. Více informací bude knihovna zveřejňovat na svém webu a sociálních sítích.

Ilustrační foto.
Nemohou na jeviště, tak rozdávají radost jako dobrovolníci

Od středy visí v pasáži ústřední knihovny u Sýkorova mostu výstava, která mapuje historii knihovny. Na deseti panelech jsou nejen fotografie z běžného knihovnického života, ale jsou zde prezentovány hlavní služby knihovny, činnosti v rámci klubů pro děti a mládež či poskytované služby handicapovaným a čtenářům v seniorském věku.

Nová pobočka v Porubě

V pátek kdy slaví knihovna 100. výročí, bude slavnostně otevřena (za přísných hygienických podmínek a v malém počtu) nově zrekonstruovaná pobočka v Ostravě Porubě na ulici Podroužkova.

Zrekonstruovaná pobočka knihovny v Porubě.Zrekonstruovaná pobočka knihovny v Porubě.Zdroj: KMO

„Bude se jednat o nejmodernější pobočku KMO, která nabídne širokou paletu knih a služeb, vzdělávacích a kulturních akcí, kavárnu s venkovní terasou a parkour hřiště s prvky pro nejmenší děti. Pro veřejnost a ve formě výdejního okénka, otevřeme v pondělí 22. února v 8 hodin,“ upřesňuje Bittmarová.

Z historie Knihovny města Ostravy

- 19. února 1921 zahájila půjčování Obecní veřejná knihovna a čítárna v budově školy v tehdejší Hasnerově ulici.

- v roce 1929 se knihovna přestěhovala do budovy Městské spořitelny na nám. dr. E. Beneše (zde dnes sídlí úřad městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz) V současnosti můžete ústřední knihovnu navštívit v budově s pasáží u Sýkorova mostu, spolu s ní funguje v městských obvodech jejich 28 poboček.

Historie knihovny je bohatá stejně jako historie města Ostravy. Zažila válku, uzpůsobení fondu fašistické propagandě, komunistický režim a jeho ideologii, Sametovou revoluci i novodobou demokracii.

Nic z těchto historických milníků však nesnížilo zájem ostravských čtenářů o knihy a služby knihovny, které zahrnují nejen výpůjční a informační služby, ale nově i vzdělávací, kulturní a komunitní aktivity.