Stane se mysteriózní muzikálové drama autorské dvojice Michael Kunze a Sylvester Levay s názvem Rebecca nejočekávanějším hitem právě probíhající divadelní sezony v Ostravě? Odpověď na tuto otázku si musíme počkat do 9. března letošního roku. Právě v tento den se v Divadle Jiřího Myrona uskuteční premiéra Rebeccy v nastudování souboru opereta/ muzikál Národního divadla moravskoslezského (NDM) v režii Gabriely Petrákové.

DETEKTIVNÍ ZÁPLETKA

Může existovat muzikál s téměř detektivní zápletkou? Je možné, aby se titulní hrdinka muzikálu během celého večera neobjevila na scéně? Jeho světová premiéra se odehrála před jedenácti lety na scéně vídeňského Raimundova divadla. Autoři muzikálu Michael Kunze a Sylvester Levay se nechali inspirovat stejnojmenným románem britské spisovatelky Daphne du Maurierové, který vyšel v češtině pod názvem Mrtvá a živá už v roce 1939 a od té doby patří k nejvydávanějším titulům anglické literatury u nás.

Národní divadlo moravskoslezské (NDM) uvede inscenaci ve spolupráci s Vereinigte Bühnen Wien (VBW).

„Náročná jednání o možnosti uvést muzikál Rebecca v NDM trvala téměř dva roky. Ostrava tak bude vůbec prvním městem, kde muzikál v české premiéře zazní s českým textem Michaela Prostějovského a v hudebním nastudování Marka Prášila. Hudebním supervizorem se stal šéfdirigent VBW Koen Schoots, který v Ostravě osobně dohlédne na hudební přípravy inscenace," uvedl Patrik Fridrichovský, současný šéf souboru opereta/muzikál NDM.

NÁROČNÉ KONKURZY

V náročných konkurzech, při kterých protagonisty muzikálu schvalovali samotní autoři a umělecké vedení Spojených scén vídeňských, byli vybráni do hlavních rolí Veronika Prášil Gidová / Martina Šnytová (Já), Tomáš Novotný / Lukáš Vlček (Maxim de Winter), Katarína Hasprová / Michaela Horká (paní Danversová), Roman Harok / Tomáš Savka (Jack Favell) a řada dalších. Hana Fialová, která rovněž získala roli paní Danversové a premiérově uvedla ústřední píseň Rebecca na slavnostním divadelním galavečeru, se však bohužel nemůže nastudování české premiéry zúčastnit z vážných rodinných důvodů.

Diváci se v muzikálu Rebecca mohou těšit na psychologické drama, ve kterém je jedním z důležitých prvků efektní scénické zpracování, a příběh, jenž bere dech mnoha překvapeními a nečekanými dějovými zvraty.

Jedním z vrcholných momentů muzikálu se má stát scéna zkázy velkolepého sídla Manderley, jež zachvátí skutečné ohnivé plameny. „Tento náročný scénický efekt je autory dokonce předepsán v samotném scénáři, a tak jej ve stejné podobě musí vidět také všichni diváci všude na celém světě," dodal Patrick Fridrichovský.