Historická trilogie dramatika a současného dramaturga ostravské Komorní scény Aréna Tomáše Vůjtka se završuje třetím dílem s názvem Smíření, (předcházející díly S nadějí, i bez ní a Slyšení), který bude mít v Aréně českou premiéru už zítra.

Hra Smíření se zabývá dalším sporným obdobím našich moderních dějin. Pojednává o odsunu/vyhnání Němců po druhé světové válce.

„Je to hra o tom, jak se Češi smířili s tím, že po válce vyhnali Němce. S daným stavem jsou smířenÉ tři její postavy funkcionář (ztvární ho Marek Cisovský), partyzán (Michal Čapka) a voják (Josef Kaluža), mezi nimiž dokonce dojde k jakémusi smíření vzájemně si odpustí všechna minulá příkoří. Ale žádná katarze to rozhodně není, sarkasmus zde opět vítězí nad jakýmkoliv citem," objasňuje autor hry Tomáš Vůjtek.

Peripetiemi česko-německých vztahů ve hře provázejí právě postavy funkcionáře, partyzána a vojáka, kteří se vyhánění i osidlování aktivně účastní. Všudypřítomný český sbor pak slovem, veršem i zpěvem dodává autentický komentář.

OHLASOVÁ HRA SE ZPĚVY

Tato „ohlasová hra se zpěvy", jak zní její podtitul, se vrací ke krvavému běsnění, které krátce po skončení druhé světové války zachvátilo naše pohraničí, předcházelo masivnímu přesunu obyvatel, v jehož důsledku muselY na tři miliony Němců opustit své domovy. Z českého pohledu šlo o odsun, německá optika je přece jen o něco ostřejší a na celou událost se dívá jako na vyhnání… Hra zobrazuje excesy, ke kterým skutečně došlo a které jsou i úředně zdokumentovány.

SOUZNĚNÍ TVŮRCŮ

Režisérem Smíření je stejně jako v předchozích dvou dílech trilogie, umělecký šéf Komorní scény Aréna Ivan Krejčí.

„S Ivanem si rozumíme natolik, že si nemusíme některé věci už ani vysvětlovat. Ví přesně, co je vtipné a jaký ten humor je. Někdy se smějeme jen my dva, ale o to víc. Baví nás to. S žádným jiným režisérem tak hluboké souznění nemám," dodal Tomáš Vůjtek.

„Smíření je hra o křivdě, moci a nenávisti. O tom, co všechno tohle spojení může způsobit a co se děje v momentě, kdy se z lidí stává dav. Kladu si otázku, jak bych se tehdy zachovala já. A mám štěstí, že jsem se narodila do doby, ve které jsou sice blbé sociální sítě, ale nemusím být prověřovÁNA něčím takovým. Nikdy jsem nemusela mít strach o život," uvedla představitelka role nazvané Sestra, Pavla Dostálová. V dalších rolích diváci uvidí Vladislava Georgieva, Štěpána Kozuba, Šimona Krupu, Petra Panzerbergra, Alenu Sasínovou-Polarczyk a další. Výtvarníkem scény je Milan David, kostýmy navrhla Marta Roszkopfová, autorem scénické hudby je Ondřej Švandrlík.