Václav Havel, Chantal Poullain, Milan Knížák, Al Capone. Všechny tyto známé osobnosti, ale v netradiční podobě, jsou od středy k vidění ve výstavním sále studénecké městské knihovny na sídlišti.

Slavnostní vernisáž, která odstartovala 2. března krátce po šesté hodině podvečerní, si nenechalo ujít několik milovníků kresleného humoru a ilustrací, zejména z řad autorových známých a kamarádů.

Výstava s názvem Kreslení z ruky mapuje průřez výtvarníkovy dosavadní tvorby.

Výstavu doplňují obrázky dětí

Kromě karikatur si mohli zájemci prohlédnout také ilustrované akty nebo fragmenty kreseb z pořadu České televize Draci v hrnci. Podle slov Václava Šípoše je animace vlastně oživlá kresba.

Součástí výstavy jsou také obrázky dětí ze Základní školy Butovická ze Studénky, které malovali žáci třídy 2. A ve spolupráci se samotným výtvarníkem.

Společně s rodinou žije ve Studénce už téměř 15 let, a jak uvedl, už se považuje za právoplatného Studeňáka.

Rozhovor s karikaturistou Václavem Šipošem najdete zde: Ženy se ráno samy umí zkarikovat u zrcadla, a trvá jim to hrozně dlouho

Vernisáž zahájily dívky z Musicale

„Jsem hrozně šťastný, že mi mohou výstavu uvést děvčata z Musicale, protože pro ně kreslím už léta," zaznělo na úvod z úst Václava Šípoše.

Pětice dívek ze studénecké soukromé základní umělecké školy zahrála tři skladby a tím celou výstavu tak trochu netradičně zahájila. Poté se slova ujal autor vystavených kreseb, který pohovořil o své práci a představil návštěvníkům svá umělecké díla.

„To, co vidíte nahoře, to je teď stěžejní práce, která mě zaměstnává. Chodím do studia, kde kreslím obrázky na pauzovací papír, dole je kamera, mám to nasvětlené, k tomu používám počítač a scénář v ipadu," vysvětloval Václav Šípoš techniku svých kreseb do televizního pořadu. Výtvarník, jenž je úspěšným absolventem propagačního výtvarnictví, využívá ke své práci pero, dřívko i akvarel.

Při výtvarné činnosti ho často doprovází také různá technika, a to počítač nebo tablet.

„Moje práce spočívá v tom, že udělám perokresbu, naskenuji ji a ofotím a v počítači ji dále zpracovávám," nastínil výtvarník postup své práce s tím, že nejraději však používá tuš, dřívko nebo štětec. Na svém kontě už má okolo 50 tisíc kreseb a nejrůznějších obrázků.

„Chodím také do škol, kde dětem ukazuji způsob malování, akvarelem, tuší a také určitý způsob karikatury," pokračoval ve vyprávění Václav Šípoš s tím, že jeho aktuální tvorba je hodně zaměřená právě na akty. Kromě toho kreslil také do inzertních novin na Novojičínsku, mezitím ilustruje knížky, noviny, pozvánky i billboardy.

Rodák z Ostravy-Poruby si od svých dětských let píše rovněž deníky, kde krátké texty doprovází žertovné obrázky a scénky.

V podobě komixu vytváří časopisy ze života Tche/chiche, které humornou formou vypráví o sobě a jeho rodinných příhodách, ale i o událostech běžného dne.

Chystá další dvě výstavy v regionu

Závěr vernisáže patřil opět hudbě. Tentokrát zahrál několik skladeb saxofonista Gerhard Horváth, který rovněž dříve navštěvoval uměleckou školu Musicale.

Výstava vtipných karikatur bude ve Studénce pokračovat až do 17. dubna. Výtvarník chystá v nejbližší době výstavy i v jiných regionálních městech.

V polovině tohoto měsíce bude například vystavovat v Šustalově vile v Kopřivnici. Tam budou k vidění pouze portréty. O měsíc později, v průběhu dubna, zavítají akty namalované jeho rukou také do Ostravy.

Ivana Reková