Rozměrná figurální plátna jako velká alegorie života, grafika, v níž je naznačena jistá groteskost dějin i současnosti, dřevěné asamabláže, fantazijní krajiny, ale i struktura koloběhu přírody v abstraktním hávu.

I tak lze charakterizovat umění členů Výtvarného spolku Nová věc Unie výtvarných umělců České republiky (UVU ČR), který už přes dvacet let působí v Ostravě. Svá nejnovější díla budou jeho autoři prezentovat od zítřka v ostravské Galerii Mlejn na výstavě, která začína v 18 hodin.

Umění, ale i kulinářství

„Spojilo nás kamarádství a láska k výtvarnému kumštu, bez rozdílu na to, jestli je někdo figuralista či tvoří ryze abstraktní díla. Naší oázou se téměř na dvacet let stal úžasný ateliér sochaře Jana Gajdy v Ostravě-Nové Vsi, zakladatele našeho spolu, který už bohužel odešel před časem do uměleckého nebe," vzpomíná s viditelným dojetím grafik Jiří Neuwirt, současný šéf Výtvarného spolku Nová věc.

Novou věc nyní tvoří vedle Jiřího Neuwirta akademický malíř Martin Pawera, malíři a sochaři Ivo Sýkora a Pavel Vácha.

„Samozřejmě že na Honzu Gajdu určitě nezapomínáme a na výstavě budou k vidění také některé jeho práce a ve Mlejně jako by byl mezi námi. Vždyť byl skvělý kamarád, zručný sochař, ale také výborný kulinář, a na jeho speciality vzpomínáme dodnes. Pravda, na vernisáži nebude Ivo Sýkora, který se počátkem týdne podrobil operaci nohy, takže mu držíme palce. Ale budou zde Martin Pawera, Pavel Vácha i já, a věřím, že ve zdraví dorazíme," dodává s úsměvem Jiří Neuwirt.

Výtvarný spolek Nová věc má za sebou velmi úspěšné výstavy nejenom v Ostravě, ale také v Havířově, Plzni, Jaroměři, Žďáru nad Sázavou, Hradci nad Moravicí, Českém Těšíně a v dalších městech. Výhodu mají tito autoři v tom, že každý z nich prezentuje veřejnosti svůj, velmi osobitý a specifický výtvarný pohled. Také v tom může být pro návštěvníky výstava velmi přitažlivá. Její zahájení zpestří ostravský písničkář Václav Fajfr, který v poslední době dává o sobě stále více vědět na domácí hudební scéně.