VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výtvarný umělec a jubilant Eduard Ovčáček: Radosti nebývá nikdy dosti…

/ROZHOVOR/ Akademický malíř a grafik Eduard Ovčáček, významná umělecká osobnost nejenom ostravské, ale především celostátní výtvarné kultury, oslavil v pondělí neuvěřitelné pětaosmdesátiny. Grafik, malíř, sochař, básník, fotograf, performer, vysokoškolský profesor má za sebou pestrý umělecký život. 

5.3.2018
SDÍLEJ:

Akademický malíř, grafik a vysokoškolský profesor Eduard Ovčáček.Foto: Jana Tvrzníková

Grafika se stala vaším „celoživotním údělem“ Co pro vás znamená?
Neřekl bych údělem, ale spíše radostí. Moje grafiky jsou do jisté míry výtvarnou reflexí událostí, které běžely kolem mne. Grafika je pro mě, v přeneseném slova smyslu, způsobem komunikace s lidmi, kteří dovedli pochopit poslání alternativní umělecké scény. Médium grafiky bych doplnil ještě o fenomén poezie, která je důležitým společným jmenovatelem v celém mém životě. Symbióza těchto dvou médií mi především pomohla vytrvat v rezistenci v období totality a pomohla mi vždy nalézt východiska nejen ke správné cestě, ale i ke kritické pozici v drsné realitě.

Jaké to je mít za sebou přes šedesát let aktivní tvůrčí práce?
Je tu jakýsi relativně uspokojivý pocit z vykonané práce, ale možná i obava z toho, že nakonec čas musí rozhodnout, jaký přínos moje práce měla, a s jakou intenzitou a naléhavostí bude působit a zprostředkovávat uložené myšlenky třeba v dalších letech.

Grafik, malíř, sochař, básník, performer, pedagog co vám dala všechna tato média, v nichž jste se pohyboval během dosavadního života?
Přirozenou vlastností tvůrčího člověka je reflektovat podněty okolního světa. Hledat, nalézat a naznačovat řešení ve výtvarném jazyce. Práce s různými médií vždy nese sebou možnost experimentu a transformace myšlenky do různých neobvyklých poloh. Jsou to pro autora vždy obrovská překvapení a přínos ověřit si nosnost řešení v dané situaci. Moje práce je touto metodou vlastně posedlá. Využívám co nejvíce možností proměňovat téma pomocí různých médií. Rád se vracím k výtvarným pracím, které jsem realizoval již před mnoha lety, abych je podrobil nosnosti elektronického grafického média.

Umíte „nestárnout“. Jak to děláte?
Otázku bych formuloval spíše umět stárnout a dělat tak, že se vás to moc netýká.

Vytvořil jste si po letech tvorby nějaké filozofické či „úsměvné“ sdělení pro svoji výtvarnou činnost?
Asi každý z nás se řídí nepsanými pravidly, která umožňují a stimulují život mezi lidmi na této planetě. Je tady i ta jednoduší pozice a tou je víra spojená s nějakým náboženstvím. Náboženství přinášela a přináší hodně nesváru a krve. Zdá se, že náboženské doktríny ve světě neznatelně oslabují svoji pozici ve prospěch vědeckého pochopení provozu světa a vesmíru.

Já se přikláním spíše k tomu druhému proudu. Pravěké památky jsou dokladem toho, že člověk byl vždy, jak se zdá, optimista, i když si stvořil svoje krvelačné bohy, ale dovedl stvořit i slavné Venuše. Přikláním se rovněž k optimistickému postoji a konstatuji, že nikdy nebylo tak dobře, aby nemohlo být ještě líp. Umění je ten fenomén, který může a musí lidi povznést k opravdovému zaslíbenému nebi. Vše ostatní je méně důležitý doprovodný efekt a někdy i defekt.

V čem hledáte energii do dalších let k tomu, abyste zůstal s uměním v symbióze?
Energie je nezničitelná a v prostoru se trochu zakřivuje, jak by k tomu asi dodal Einstein. Člověk samotný je limitován časem a prostředím, ve kterém žije. Čas neúprosně běží a prostředí je vždy variabilní a labilní. Energie člověka se promítá do tvořivé práce a představuje nejrůznější polohy lidské činnosti. Já energii v životě nehledám, já ji jen usměrňuji a věřím, že ji transformuji správným směrem tak, aby mohla trvale odolávat. Nabízí se zde problém kategorie „věčnosti“. Artur Rimbaud podobnou situaci naznačil ve své básní L'éternité (Věčnost), když praví: „Už se opět našla? Co? Věčnost.“ A dál pokračuje: „Jsou to moře zašlá se sluncem… Ó, má strážná duše, šeptejme svůj slib, noci, jež zní hluše, dne, jenž nezní líp.“

Je něco, co jste si ještě v životě nesplnil a rád byste chtěl?
Jak běží život, přináší vám nová a nová přání, ale i touhy. S tím jsou téměř vždy spojené nejrůznější překážky. Cílem je překážky úspěšně překonávat a udělat si při tom i nějakou radost. Radosti nebývá nikdy dosti. Kdysi jsem napsal jeden varovný aforismus: „Všichni chtějí všechno hned zemský ráj to napohled.“

Jak se cítíte v pětaosmdesáti?
To je opravdu otázka do pranice pětadvacet bych viděl perspektivněji.

Autor: Břetislav Uhlář

5.3.2018
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 30 000 Kč

Specialisté v oblasti strategie a politiky organizací Projektový manažer - dotační specialista. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Vítkovická 1994/22, Moravská Ostrava, PSČ 702 00, Svoje CV a motivační dopis zasílejte na e-mailovou adresu: KremenkovaL@fsc-ov.cz, , Náplň práce:, " vyhledávání vhodných dotačních programů (např. CIPS projekty);, " zpracování kompletních projektových žádostí o dotace či granty: , - vyplnění žádosti, zpracování projektu, studie proveditelnosti, analýzy nákladů a přínosů (CBA, Cost & Benefit Analysis), logického rámce a rozpočtu a ostatních příloh dle dotačního titulu;, " administrace projektů:, - zpracování průběžných a závěrečných monitorovacích zpráv;, - konzultační činnost v průběhu realizace projektu a po jeho ukončení; , - asistence při kontrolách projektu poskytovatelem dotace;, - reportování poskytovateli dotace; , - vyúčtování projektu; , - komunikace s poskytovatelem dotace; , " tvorba strategických plánů a analýz:, - zpracování a aktualizace podnikatelských plánů v oblasti grantů EU, , Požadujeme:, , " vysokoškolské vzdělání ekonomického směru;, " minimálně 2-letá praxe v oblasti zpracování žádostí o dotace či granty;, " výborná znalost anglického jazyka slovem i písmem nutná;, " znalost účetnictví , " výborná znalost MS Office (Word, Excel, Outlook Express, Internet);, " řidičský průkaz skupiny "B";, " výborné organizační schopnosti a komunikační dovednosti;, " aktivita, iniciativa, flexibilita;, " ochota a smysl ke spolupráci;, " cílevědomost a pečlivost;, " nástup možný ihned, " Pracoviště - Ostrava. , Nabízíme:, " stabilní zázemí největší poradenské společnosti v ČR v oblasti ochrany osob, majetku, informací a služeb bezpečnostního managementu, " pravidelnou účast na odborných seminářích a konferencích, " odpovídající platové podmínky, " notebook a mobilní telefon , " příjemný pracovní kolektiv, " stravenky, , Svoje CV a motivační dopis zasílejte na e-mailovou adresu: KremenkovaL@fsc-ov.cz, , Upozorňujeme na skutečnost, že budeme kontaktovat pouze uchazeče, kteří splní výše uvedené požadavky., , Benefity: stravenky, dovolená, sick days. Pracoviště: F.s.c. bezpečnostní poradenství, a.s.,, Vítkovická, č.p. 1994, 702 00 Ostrava 2. Informace: Lucie Křeménková, .

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 13 500 Kč

Číšníci a servírky Číšník/servírka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Restaurace U Dubu, Nádražní 146, Moravská Ostrava, Kontakt tel. 775 888 124., , Praxe není podmínkou. Nutná spolehlivost., Denní a noční směny dle dohody.. Pracoviště: Lewal trading s.r.o, restaurace u dubu, Nádražní, č.p. 541, 702 00 Ostrava 2. Informace: Lenka Walderová, +420 775 888 124.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Ostatní řemeslní pracovníci a 15 000 Kč

Obsluha strojů a zařízení na výrobu keramiky a porcelánu (kromě cihel a dlaždic) Obsluha strojů a zařízení při výrobě žáruvzdorných hmot. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava - Vítkovice, Kontakt: osobně Kotěrova 3, Ostrava Vítkovice PO-PÁ 7-14:30 hod., emailem, telefonicky PO-PÁ 7-14:30 hod., , Manuální práce při výrobě žárovzdorných výrobků. Požadujeme dobrý zdravotní stav. , Ke mzdě náleží bonusy za výkon a prémie., , Benefity: stravenky, po roce zaměstnání 5 dnů dovolené navíc a příspěvek na penzijní připojištění. Pracoviště: Seeif ceramic, a.s., závod 03 keravit, Kotěrova, č.p. 362, 703 00 Ostrava 3. Informace: Radana Mozgová, +420 597 357 299.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 13 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech Pracovník/ce úklidu OZP. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Samaritánská 3192, Ostrava - Zábřeh, První kontakt pouze e-mailem: rybova.nobus@gmail.com nebo telefonicky Pa-Pá 8-15 hod. na č. 725 164 402, bez docházení do firmy!, , Pracovní doba: od 7.00 do 15.30 hod., Určeno pouze pro OZP !!!, Požadavky: základní vzdělání, možno bez praxe, pečlivost., Náplň práce: úklidové práce.. Pracoviště: Nobus print s.r.o. - zábřeh, Samaritánská, č.p. 3192, 700 30 Ostrava 30. Informace: Martina Rybová, +420 725 716 402Po-Pá8:00-15:00h..


Ilustrační foto

Policie zadržela hotelového fantoma

Bohuslav Sobotka.
AKTUALIZOVÁNO
10

Bohuslav Sobotka končí v politice: Je na čase jít v profesním životě dál

SLEDUJEME ON-LINE

ON-LINE: Výbuch v chemičce zabil šest lidí. Ránu slyšeli v širokém okolí

/FOTOGALERIE/ Při dnešním výbuchu v areálu chemičky Unipetrol v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku zemřelo šest lidí, další dva zranění byli transportováni do nemocnice, jeden z nich letecky. Lidem v okolí chemičky žádné nebezpečí nehrozí.

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE rozhovor s místostarostkou Ostravy-Jihu Hanou Tichánkovou

Místostarostka městského obvodu Ostrava-Jih Hana Tichánková jako host on-line rozhovoru Deníku odpovídala na otázky čtenářů.

Jednoho roku života nedosáhne více než polovina zemřelých dětí

Komplikace v perinatálním období či otravy to jsou jedny z nejčastějších příčin úmrtí dětí lidí v Moravskoslezském kraji.

Policisté rozdávali pokuty za nepoužité pásy. Platili řidiči i spolujezdci

Speciální razii zaměřenou na používání bezpečnostních pásů mají za sebou moravskoslezští policisté. Bez nich se airbagy v autech stávají smrtící zbraní.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT