VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výtvarný umělec a jubilant Eduard Ovčáček: Radosti nebývá nikdy dosti…

/ROZHOVOR/ Akademický malíř a grafik Eduard Ovčáček, významná umělecká osobnost nejenom ostravské, ale především celostátní výtvarné kultury, oslavil v pondělí neuvěřitelné pětaosmdesátiny. Grafik, malíř, sochař, básník, fotograf, performer, vysokoškolský profesor má za sebou pestrý umělecký život. 

5.3.2018
SDÍLEJ:

Akademický malíř, grafik a vysokoškolský profesor Eduard Ovčáček.Foto: Jana Tvrzníková

Grafika se stala vaším „celoživotním údělem“ Co pro vás znamená?
Neřekl bych údělem, ale spíše radostí. Moje grafiky jsou do jisté míry výtvarnou reflexí událostí, které běžely kolem mne. Grafika je pro mě, v přeneseném slova smyslu, způsobem komunikace s lidmi, kteří dovedli pochopit poslání alternativní umělecké scény. Médium grafiky bych doplnil ještě o fenomén poezie, která je důležitým společným jmenovatelem v celém mém životě. Symbióza těchto dvou médií mi především pomohla vytrvat v rezistenci v období totality a pomohla mi vždy nalézt východiska nejen ke správné cestě, ale i ke kritické pozici v drsné realitě.

Jaké to je mít za sebou přes šedesát let aktivní tvůrčí práce?
Je tu jakýsi relativně uspokojivý pocit z vykonané práce, ale možná i obava z toho, že nakonec čas musí rozhodnout, jaký přínos moje práce měla, a s jakou intenzitou a naléhavostí bude působit a zprostředkovávat uložené myšlenky třeba v dalších letech.

Grafik, malíř, sochař, básník, performer, pedagog co vám dala všechna tato média, v nichž jste se pohyboval během dosavadního života?
Přirozenou vlastností tvůrčího člověka je reflektovat podněty okolního světa. Hledat, nalézat a naznačovat řešení ve výtvarném jazyce. Práce s různými médií vždy nese sebou možnost experimentu a transformace myšlenky do různých neobvyklých poloh. Jsou to pro autora vždy obrovská překvapení a přínos ověřit si nosnost řešení v dané situaci. Moje práce je touto metodou vlastně posedlá. Využívám co nejvíce možností proměňovat téma pomocí různých médií. Rád se vracím k výtvarným pracím, které jsem realizoval již před mnoha lety, abych je podrobil nosnosti elektronického grafického média.

Umíte „nestárnout“. Jak to děláte?
Otázku bych formuloval spíše umět stárnout a dělat tak, že se vás to moc netýká.

Vytvořil jste si po letech tvorby nějaké filozofické či „úsměvné“ sdělení pro svoji výtvarnou činnost?
Asi každý z nás se řídí nepsanými pravidly, která umožňují a stimulují život mezi lidmi na této planetě. Je tady i ta jednoduší pozice a tou je víra spojená s nějakým náboženstvím. Náboženství přinášela a přináší hodně nesváru a krve. Zdá se, že náboženské doktríny ve světě neznatelně oslabují svoji pozici ve prospěch vědeckého pochopení provozu světa a vesmíru.

Já se přikláním spíše k tomu druhému proudu. Pravěké památky jsou dokladem toho, že člověk byl vždy, jak se zdá, optimista, i když si stvořil svoje krvelačné bohy, ale dovedl stvořit i slavné Venuše. Přikláním se rovněž k optimistickému postoji a konstatuji, že nikdy nebylo tak dobře, aby nemohlo být ještě líp. Umění je ten fenomén, který může a musí lidi povznést k opravdovému zaslíbenému nebi. Vše ostatní je méně důležitý doprovodný efekt a někdy i defekt.

V čem hledáte energii do dalších let k tomu, abyste zůstal s uměním v symbióze?
Energie je nezničitelná a v prostoru se trochu zakřivuje, jak by k tomu asi dodal Einstein. Člověk samotný je limitován časem a prostředím, ve kterém žije. Čas neúprosně běží a prostředí je vždy variabilní a labilní. Energie člověka se promítá do tvořivé práce a představuje nejrůznější polohy lidské činnosti. Já energii v životě nehledám, já ji jen usměrňuji a věřím, že ji transformuji správným směrem tak, aby mohla trvale odolávat. Nabízí se zde problém kategorie „věčnosti“. Artur Rimbaud podobnou situaci naznačil ve své básní L'éternité (Věčnost), když praví: „Už se opět našla? Co? Věčnost.“ A dál pokračuje: „Jsou to moře zašlá se sluncem… Ó, má strážná duše, šeptejme svůj slib, noci, jež zní hluše, dne, jenž nezní líp.“

Je něco, co jste si ještě v životě nesplnil a rád byste chtěl?
Jak běží život, přináší vám nová a nová přání, ale i touhy. S tím jsou téměř vždy spojené nejrůznější překážky. Cílem je překážky úspěšně překonávat a udělat si při tom i nějakou radost. Radosti nebývá nikdy dosti. Kdysi jsem napsal jeden varovný aforismus: „Všichni chtějí všechno hned zemský ráj to napohled.“

Jak se cítíte v pětaosmdesáti?
To je opravdu otázka do pranice pětadvacet bych viděl perspektivněji.

Autor: Břetislav Uhlář

5.3.2018
SDÍLEJ:

SERVIS

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 89 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Hotelový/á recepční NOČNÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 89.2 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: HOTEL RUBY BLUE, Stodolní 11, Ostrava, Kontakt: životopis a případné dotazy zasílejte prosím na email: spolecnost@techinvest.cz., , Hledáme uchazeče na pozici Noční recepční - možné i jako brigáda při studiu /celoročně nebo určité měsíce/s příjemným a vstřícným vystupováním při jednání s hosty. Znalost angličtiny - hlavně mluvené slovo, základní, jednoduché fráze. V našem hotelu RUBY BLUE je pouze 16 pokojů, nejvíce hostů přijíždí do 18.00. Používáme hotelový systém Agnis, do kterého Vás rychle zaškolíme. Pracovní doba: krátký, dlouhý týden, noční směna po 12 hodinách. Hotel je otevřený celoročně, tedy i o víkendech a svátcích. Noční 20.00 do 8.00, v běžném měsíci je to 15 směn. Odpovídající mzdové ohodnocení.. Pracoviště: Tech invest ostrava, a.s. - hotel & restaurant ruby blue, Stodolní, č.p. 1434, 702 00 Ostrava 2. Informace: Iveta Tichá, +420 605 259 871.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 14 000 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZZ, Pracoviště: Ostrava, Lihovarská 1378/11, - maximální zručnost i fyzická kondice, - zkušenost s prac. návyky, - možnost vyslání na prac. cestu v rámci firmy, Telefonicky: 9,00 - 15,00h.Osobně: středa 8,00 -11,00h na Serafinova 359/6, Ostrava Kunčice, e-mailem: lhraktiv@seznam.cz. Pracoviště: Jo munkat s.r.o., Serafinova, č.p. 359, 719 00 Ostrava 19. Informace: Vasyl Chonka, +420 775 405 747.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 16 000 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Dělník/ce provozu Drátovna. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: ZamK, Pracoviště: U cementárny 1177, Ostrava - Vítkovice, Kontakt: e-mailem na stencel@grifftec.cz, osobně po předchozí tel. domluvě 603 231 884., , Popis pracovního místa:, Jedná se o fyzicky nenáročnou práci na provoze Drátovna jako obsluha odporové svářečky. Jedná se o jednoduchou, manuální, stále se opakující pracovní činnost, ke které není potřeba žádná předchozí praxe. Od zaměstnance na této pozici očekáváme vysokou míru osobního nasazení a odpovědnost za vykonanou práci. Jedná se o práci v úkole - výše výdělku je úměrná výkonu jednotlivce., Výhodou způsobilost řízení VZV ale není podmínkou., , Benefity: stravenky, docházkové bonusy, narozeninový bonus.. Pracoviště: Grifftec s.r.o., U Cementárny, č.p. 1177, 703 00 Ostrava 3. Informace: Michal Štencel, .

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 15 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník/ce. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: ZZ, Pracoviště: Ostrava, První kontakt: předem volat od 8 do 10 hod. na č. 720 627 050 a domluvit si schůzku , na adrese: Na Strži 800/6, Ostrava - Heřmanice., Fyzická zdatnost, manuální zručnost, samostatný a zodpovědný přístup k práci., Práce ve výškách, Náplň práce: zednické práce na stavbě., Směny zejména: Po-Pá od 6 do 14 hod.. Pracoviště: Temp - stavmont, stavební družstvo;, Na Strži, č.p. 800, 713 00 Ostrava 13. Informace: Ivan Vasylynest, +420 720 627 050.


Sbor Family Gospel Ostrava s vozíčkářkou Petrou (uprostřed) a její pedagogickou asistentkou (první zleva).

Gospelová škola pomůže handicapovaným studentům

Ruská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
11

Krásná žena z Orientu, Ruska či Uruguaye? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny A

Jediné řešení! O tramvajové trati v Porubě rozhodne referendum

FOTOGALERIE/ Obyvatelé Poruby a Pustkovce se v jednom určitě neshodnou. Jestli novou tramvajovou trať na sedmý a osmý obvod chtějí, nebo ne. Ani další veřejná debata neměla jasného vítěze.

ON-LINE s Miroslavem Svozilem, kandidátem ODS pro Moravskou Ostravu a Přívoz

Ing. Miroslav Svozil, kandidát ODS do Zastupitelstva obvodu Moravské Ostravy a Přívozu bude ve čtvrtek 21. června od 10 hodin hostem ON-LINE rozhovoru Deníku.

V Ostravě začaly Czech Raildays 2018. Láká hlavně nová tramvaj

FOTOGALERIE/ - V areálu nákladního nádraží v Ostravě-Přívoze v úterý začaly třídenní Dny kolejové dopravy neboli Czech Raildays 2018.

ON-LINE rozhovor se Zlatou Holušovou o Colours of Ostrava 2018

Ředitelka festivalu Colours of Ostrava, jedné z největších událostí léta v Ostravě, Zlata Holušová, byla opět hostem on-line rozhovoru Deníku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT