Letos v září uplyne půl století, kdy skladatel John Cage a tanečník a choreograf Merce Cunningham navštívili Československo a uskutečnili zde svá avantgardní představení. Národní divadlo moravskoslezské (NDM) ve spolupráci s Národním divadlem v Praze a Ostravským centrem nové hudby se rozhodlo tuto výjimečnou událost připomenout výroční hudebně-taneční performancí umělců, kteří dané události byli přítomni nebo svou uměleckou činností navazují na tvůrčí práci Johna Cage a Merce Cunninghama.

Ovčáčkova vzpomínka

„Pozorovat po očku reakce běžných divadelních návštěvníků bylo velmi zajímavé. Bylo jasné, že mnozí z nich nečekali tento styl produkce a byli tím takříkajíc zaskočeni. Někteří byli tak trochu v šoku, neboť byli konsternováni nemelodickou hrou na klavír a drsným zacházením s tímto nástrojem. Po produkci nastalo nejdřív napjaté ticho a až po delší odmlce se publikum přece jenom nesměle roztleskalo. Nebyl to klasický balet se všemi jeho atributy a piruetami. To očividně některé diváky vyvedlo z míry. V hledišti byla zastoupena jak mladší, tak starší generace," říká akademický malíř a grafik Eduard Ovčáček, který v současné době vystavuje deset obrazů ve foyeru ostravského Divadla Antonína Dvořáka jako vzpomínku na tuto událost a coby návštěvník tohoto představení.

Performance

„Cílem současného projektu je uspořádat ojedinělé představení jako vzpomínku na tato výjimečná vystoupení amerických umělců v roce 1964. Merce Cunningham Dance Company, ve které působili a účinkovali také hudební skladatel John Cage a výtvarník Robert Rauschenberg, vystupovala v Československu. Pro mnoho umělců, zvláště hudebníků a skladatelů, měla tato vystoupení klíčový význam. Dalo by se říci, že úzká spolupráce Petra Kotíka s Johnem Cagem má svůj počátek právě v jejich pražském vystoupení. Před padesáti lety tato vystoupení znamenala první živé setkání s nejnovějšími proudy soudobého performativního umění v tehdejším Československu," informuje Marcela Bednaříková, tisková mluvčí NDM.

Nicole Morel a Daniel Squire

Autorem choreografie současné hudebně taneční performance nazvané Pocta Cunninghamovi je bývalý člen Merce Cunningham Dance Company Daniel Squire.

Na jevišti se kromě něj představí Nicole Morel bývalá sólistka Ballett am Rhein Düsseldorf pod uměleckým vedením Martina Schläpfera a členové baletu Národního divadla moravskoslezského v Ostravě Isabelle Ayers, Giordano Bozza, Macbeth Konstantin Kaněra, Nicole Morel, Brígida Pereira Neves, Markéta Pospíšilová, Filip Staněk, Barbora Šulcová a Patrick Ulman. Performance Pocta Cunninghamovi se uskuteční tento čtvrtek v Divadle Antonína Dvořáka v Ostravě a 28. září na Nové scéně Národního divadla v Praze - více na: www.ndm.cz.

Před ostravským představením se v 18 hodin ve foyer Divadla Antonína Dvořáka koná dramaturgický úvod k inscenaci, který povedou Jiří Nekvasil, Petr Kotík a Eduard Ovčáček. A po jejím skončení se mohou zájemci setkat tamtéž s Danielem Squirem.