Oblíbený zpěvák Youssou N'Dour, který se proslavil megahitem Seven Seconds, má letos dvaapadesát let.

„Je to skutečně jeden z nejlepších umělců světové hudby, který má velkou zásluhu na vzestupu africké hudby. Jeho rytmicky strhující skladba Set, znamenající v místní wolofštině ,čistota´, například dokázala přimět senegalskou mládež ke spontánnímu úklidu ilegálních skládek a opravě znečištěného veřejného vodovodu. A byla to právě také tato skladba, díky níž se dokonce viklaly i židle pod ministry tamní hojně kritizované vlády,“ říká Jiří Moravčík, znalec world music.

Youssou N'Dour zaujal celý svět především svými hlasovými dispozicemi a lehkostí, s níž dokáže propojit tradiční a moderní muziku. Není ale jen zpěvákem. Texty, které si sám píše, jsou plné lyriky a také mají často podobu veřejných apelů, jimž v očích samotných Senegalců dodává váhu jeho světová sláva.

Africký umělec století, jak ho nazval anglický Folk Roots, se narodil v roce 1959 v dakarské čtvrti Medina. Odmala ho učila zpívat vlastní matka a již v devatenácti letech vystupoval s populární skupinou Star Band Of Dakar. V Evropě se poprvé představil v roce 1984. Jen o rok později přišla premiéra v Severní Americe. Zásadní album jeho tvorby je Eyes Open z roku 1992.

Řadí se k přelomovým dílům v historii africké hudby vůbec. Nahrál jej ve vlastním studiu v Xippi s nevidomým Pařížanem Jeanem-Philippem Rykielem, který se prý pohybuje v senegalském stylu mbalax jako ryba ve vodě. Úspěch jeho skladby Seven Seconds z roku 1994 nazpívané s americkou zpěvačkou Neneh Cherryovou byl obrovský. Píseň se hrála v rádiích po celém světě a nebyl tak téměř nikdo, kdo by ji neznal.

„Zpočátku mě ale hodně štvalo, když jsem musel opakovat: Hej, počkejte, já nejsem někdo, kdo se právě objevil. Já už jsem tu byl předtím,“ vzpomíná N'Dour na dny, kdy se stal celosvětově známým. Peter Gabriel tvrdí, že má hlas z tekutého zlata. Během třicetileté hudební kariéry se totiž chudý kluk z předměstí senegalské metropole vypracoval do pozice respektovaného afrického vůdce.

Podle magazínu Times jde o jednu z nejvlivnějších osobností planety. Dějiny moderní africké hudby stojí a padají s Youssouem N´Dourem.