Pomyslný pevný bod je již tradičně kostel sv. Mikuláše v Ludgeřovicích s jeho krásnými a plně funkčními varhanami Rieger z roku 1930. V sobotu 5. června v 19 hodin vystoupí francouzský varhaník Thierry Eschaich, který je považován za jedinečnou osobnost současné hudby a je jedním z nejvýznamnějších francouzských skladatelů své generace.

Jeho výjimečnost spočívá ve schopnosti improvizace, navíc se jako skladatel věnuje tvorbě filmové hudby. Na festivalu se představí ve všech svých podobách – zahraje barokní hudbu a představí svou Improvizační suitu.

V Ostravsko-opavské diecézi nalezneme další vzácné nástroje, které se postupně daří rekonstruovat. Mezi ně patří i varhany v kostele sv. Bartoloměje v Kravařích a malý barokní nástroj v ostravském kostele sv. Václava.

I zde se uskuteční koncerty Janáčkova festivalu: v Kravařích 5. června od 17 hodin vystoupí polský varhaník Roman Perucki, v ostravském kostele se může již 4. června festivalové publikum těšit na tuzemského interpreta Petra Čecha, začátek je v 19.30 hodin.