Lauma Skride je talentovaná hudebnice, jejíž hra byla mj. označena za "citlivou, tónově precizní a s virtuózní energií".

Obě dívky pocházejí z hudební rodiny, kterou Lauma popisuje následovně: „Naše babička byla učitelka hudby, otec je sborový dirigent, matka je klavíristka, sestra Linda hraje na violu a druhá sestra Baiba na housle. Moje sestry i já jsme v dětství trávily hodně času v různách sborech, na zkouškách, hudebních lekcích – v podstatě byla hudba kolem nás stále. Se sestrou Baibou vystupujeme často společně, což je skvělé. Nejen, že s ní můžu dělat hudbu, ale současně je i mou nejlepší přítelkyní. Snažím se koncertovat i s Lindou – je to spousta legrace, když se všichni shromáždíme!"

V ostravském recitálu duo přednese nejznámější díla českého repertoáru. Čtyři kusy pro housle a klavír mladého Josefa Suka vznikají uprostřed vzkvétajícího rodinného štěstí s dcerou Antonína Dvořáka Otilií, svým vesměs baladickým až elegickým laděním však jakoby předznamenávaly nadcházející těžkosti a tragédie. I Janáčkova houslová sonáta zrcadlí existenciální pocity, zde ovšem s ohromnou, až přetékající dávkou vášně, citu a v neposlední řadě exotizujících a folklorizujících momentů. V zahraničí ji premiéroval, v Ostravě dobře známý, Paul Hindemith. A do třetice jsou i Dvořákovy oblíbené Romantické kusy plné hluboké melancholie, citu, ale i dramatu. Večer zakončí vůbec poslední komorní dílo Johannese Brahmse, průkopnická klarinetová sonáta, kterou už sám skladatel upravil pro violu.

Koncert je součástí projektu Janáček Ostrava 2018 podpořeného statutárním městem Ostrava a Moravskoslezským krajem.

Vstupenku za 150 Kč lze zakoupit i online na www.jfo.cz. (zm)