Rodák z Leskovce na Vsetínsku vystupoval s řadou cimbálových muzik i dechových hudeb, dlouhá léta spolupracoval s Cimbálovou muzikou Technik, s níž natočil v Českém rozhlasu Ostrava desítky valašských písní.

Nezapomenutelné zůstanou rovněž duety Josefa Laži s královnou lidové písně a jeho dlouholetou přítelkyní a kolegyní Jarmilou Šulákovou. O úmrtí valašského zpěváka informovalo na svém webu Radio Proglas či Český rozhlas.

Josef Laža se narodil 11. listopadu 1939 v rodině, kde se hodně zpívalo. Výborný muzikant a zpěvák byl například Josefův starší bratr Jan.

I Josefa doma ke zpěvu vedli odmala. „A nejen doma, ale i ve škole v Leskovci a Valašské Polance. Tam mě učil hudební výchovu Antonín Sousedík, který založil školní valašský krůžek a učil nás písničky i tance,“ vzpomínal před časem v rozhovoru pro regionální Deník Josef Laža.

Když učitel Antonín Sousedík založil na Vsetíně cimbálovou muziku, zařadil do ní jako nejmladšího člena také Josefa Lažu. Hrál kontry.

„V té době vznikl soubor Kyčera, kde jsem našel uplatnění jako zpěvák, kontráš i tanečník. Seznámil jsem se tady s významnými osobnostmi valašského folklóru: Jarmilou Šulákovou, Aloisem Cepkem, Jaroslavem Tilscherem a dalšími. Moc jsem se od nich naučil a následujících deset let patřilo k těm nejkrásnějším v mém folklórním životě,“ vyprávěl Josef Laža.

Poté, co Kyčera v polovině 70. let ukončila činnost, pozval Josefa Lažu ke spolupráci s Cimbálovou muzikou Technik Jan Rokyta. „U této muziky bylo těžiště mého folklórního života po dobu téměř pětačtyřicet roků,“ ohlížel se v rozhovoru Josef Laža. S muzikou Technik natočil v ostravském rozhlase na dvě stovky nahrávek, řada z nich se objevila na zvukových nosičích.

Josef Laža za svůj bohatý folklorní život ale vystupoval také s celou řadou dalších muzik – Jasénkou a Vsacanem ze Vsetína, s Kašavou, s rožnovským Soláněm, cimbálovou muzikou Jaroslava Čecha z Uherského Hradiště či Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů. Přijal i pozvání dechových kapel Polančanka, Kotáranka z Lužné či Beskydská muzika.

Velký vliv na jeho vztah k lidovým tradicím Valašska měl kromě rodinného prostředí i malíř Jan Kobzáň, s jehož rodinou se znal, a lidový vypravěč Alois Cepek, u něhož si prohluboval znalosti valašského nářečí. „Alois Cepek se ve valaštině vyžíval a já jsem se od něj přiučoval. Používal speciální výrazy, které jsem ani já, jako rodilý Valach, neznal,“ netajil Josef Laža.

Josef Laža se díky svému sytému hlasu a přesvědčivému, srdečnému projevu zařadil mezi nejvýraznější mužské interprety valašské lidové písně. Pro mnohé se stal jejím symbolem podobně jako jeho dlouholetá pěvecká kolegyně Jarmila Šuláková. V roce 2005 se Josef Laža stal čestným občanem Vsetína. Zemřel 14. listopadu 2020. Čest jeho památce.