VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výtvarné centrum Chagall žije i v létě

OSTRAVA - Výtvarné centrum Chagall v Ostravě se letos už pošesté zúčastnilo koncem května v Praze veletrhu současného umění Art Prague jako jediný zástupce Moravskoslezského kraje.

12.6.2007
SDÍLEJ:

Dílo sochařky Emöke SzilvyFoto: Archiv

„Jsme rádi, že jsme byli znovu vybráni a mohli reprezentovat v našem hlavním městě. Už v minulých letech jsme v naší expozici postupně představili tvorbu známých umělců – Milana Knížáka, Sáry a Jana Saudkových, Olbrama a Jasana Zoubkových a Evy Kmentové, Eduarda a Bereniky Ovčáčkových, Vladimíra Preclíka a Zdeny Fibichové. V letošním roce jsme představili v Praze hned tři pozoruhodné kumštýře – lašského malíře Antonína Kroču, který měl velký úspěch a byl žádaným umělcem. Není divu, je to autor známý svým dravým až expresivním rukopisem, který je typický nejenom pro jeho portréty, figury, ale také krajinu. V říjnu oslaví Antonín Kroča šedesátiny a svým uměním si získal přirozený respekt také v našem hlavním městě,“ říká Petr Pavliňák, ředitel Výtvarného centra Chagall.

„Na Art Prague jsme ještě prezentovali sklářskou a sochařskou tvorbu Bohumila Eliáše juniora, který studoval sochařství u známého umělce, vysokoškolského profesora Jana Hendrycha. Eliáš se jeví jako mimořádný talent mladší generace, mimochodem je to syn známého špičkového skláře Bohumila Eliáše, který nedávno zemřel a vystavoval několikrát v našem kraji. Třetím autorem v naší expozici na pražském veletrhu byla žena – sochařka Emöke Szilva, která pochází ze Slovenska, ale pojí ji citové pouto k Bohumilu Eliášovi juniorovi. Právě ti dva vystavují nyní svou nejnovější pozoruhodnou tvorbu v Zámecké galerii Chagall v Karviné až do osmého července letošního roku,“ dodává Petr Pavliňák.

Jak se zdá, podle jeho slov, výstavní dramaturgie Výtvarného centra Chagall v Ostravě ani letos v letních měsících nepřipraví své návštěvníky o zajímavá výtvarná díla. Ostatně napovídá to další chystaná prezentace, která je připravena už na tuto sobotu na Repinově ulici ve Výtvarném centru Chagall v Ostravě.

„Už název poměrně rozsáhlé výstavy, Erotika ve výtvarném umění, je určitě atraktivní. Samozřejmě, že erotická díla, která návštěvníkům představíme, mají zvláštní poetiku, hravost a nápaditost s imaginací,“ vysvětluje Pavliňák. Návštěvníci této výstavy mají jedinečnou příležitost, stejně jako návštěvníci četných evropských muzeí a galerií, zhlédnout ojedinělý projekt nazvaný Franz von Bayros (1866 až 1924) a ti druzí. Početný soubor jeho děl je doplněn o práce stovek současných umělců z celého světa, kteří jsou svázáni s projekty galantní a erotické tvorby.

Kolekce pochází z pražské grafické sbírky Drit Fondation I. W. A. Praha, jejímž kustodem je známý havířovský grafik Pavel Hlavatý. „Výtvarné centrum Chagall připravilo také pro zájemce další letní návštěvu známé přehlídky světového současného umění v italských Benátkách, pověstného Bienalle, které nedávno začalo ve slavném městě. Mohu říci, že s pořádáním těchto zájezdů jsme už vytvořili určitou tradici a také v tomto roce jedou s námi do Benátek známí výtvarníci, jako jsou Dagmar Štefková, Jirka Holík, Jiří Neuwirt, Martin Pawera, Aleš Rabenseifner, Jaroslav Rusek a mnozí další. Také výtvarní teoretikové, publicisté a pedagogové. Samozřejmě, že tyto akce nejsou samoúčelné. Víme, že Benátky inspirují výtvarníky k novým dílům, takže se vždy snažíme po návratu domů, s určitým časovým odstupem, uspořádat výstavu maleb, kreseb či fotografií, které vznikly invencí právě v Itálii,“ informuje Petr Pavliňák.

Léto ve výstavních síních Výtvarného centra Chagall dále nabídne výstavy obrazů Václava Filandra, olejomaleb a fotografií Petra Pavliňáka, několik koncertů a večerů s hudbou a verši.

12.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

OSLAVY v bouřlivém duchu se v Modrém domě sice nekonají, ale přípitky se tu podle lahví stojících na stole bezesporu uskutečnily.
3

ČSSD: Nikde nikdo, ani slovo... ODS: Dnes není důvod plakat!

Šéf ANO Andrej Babiš a lídr SPD Tomio Okamura na tiskoých konferencích k volebním úspěchům

OHLÉDNUTÍ DENÍKU: Zajímavosti a čísla z voleb v kraji

OBRAZEM: Neházím flintu do žita, říká Herbert Pavera, lídr TOP 09

/OHLÉDNUTÍ ZA VOLBAMI/ Až deváté místo obsadila v Moravskoslezském kraji strana TOP 09, která sice nakonec proklouzla do parlamentu, ale bez poslance z našeho regionu.  

OBRAZEM: Leo Luzar, volební lídr KSČM: Prohráli jsme, je to špatný výsledek

/OHLÉDNUTÍ ZA VOLBAMI/ V ostravském volebním štábu KSČM panovala v sobotu vpodvečer nepříliš optimistická nálada.

OBRAZEM: Piráti překonali stanovený cíl, ale v Ostravě rum proudem netekl

/OHLÉDNUTÍ ZA VOLBAMI/ Piráti, větřící úspěch, se v Ostravě začali scházet už od 15. hodiny, krátce po skončení voleb. „Zakotvili“ v klubu Fabric v Plynárenské ulici.  

OBRAZEM: ANO v Ostravě "slavilo" bez svých lídrů

/OHLÉDNUTÍ ZA VOLBAMI/ Oslavy hnutí ANO, které rozložilo svůj „štáb“ v restauraci Ostrawina v Nádražní ulici v centru Ostravy, byly pozvolné. Oslavy krajského úspěchu, který byl ještě výraznější než ten celonárodní, se musely obejit bez prvních pěti mužů na kandidátce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení