Velký český lyrik František Hrubín byl i skvělým dramatikem, a proto se jeho básnická pohádka brzy rozběhla po mnoha činoherních i loutkových scénách. Kráska a zvíře dnes už patří k české dramatické klasice.
„Stará francouzská pohádka je známá z mnoha divadelních, ale i filmových zpracování. Na naší scéně se tato půvabná pohádka, která vždy zaujme diváky všeho věku, objevuje po dvaceti dvou letech. Poslední nastudování se uskutečnilo v ostravském Divadle loutek v roce 1985. Také tehdy se na inscenaci podílel i absolvent loutkářské scénografie pražské DAMU Miroslav Duša. Po delší době se tak znovu talentovaný umělec vrátil k Hrubínovu textu, tentokrát však navíc také v roli režiséra. Rádi připomínáme, že na naší scéně uvádíme v jeho výpravě dnes už legendární vánoční hru Půjdem spolu do Betléma a inscenace Pinokio a Domek pro pohádky,“ říká dramaturgyně představení Hermína Motýlová z ostravského Divadla loutek.
„Poprvé je na naší scéně součástí loutkářské formy projekce animovaného obrazu, v jehož dokonalé iluzi rozehrávají loutky téměř hororový příběh o Krásce a netvorovi. Miroslav Duša si s animovaným filmem dobře rozumí, a proto zvolil režijní a výtvarnou koncepci jako syntézu loutkářského umu a animovaného obrazu,“ dodává Hermína Motýlová.
„Myslím si, že téměř hororový příběh naplněný tajemstvím, jinotaji a sny je předurčený k takovému způsobu ztvárnění. Mou snahou není rušit loutku a loutkovou poetiku. Filmové sekvence dotvářejí a obohacují scénický tvar, avšak obě složky – loutkářská poetika - černé loutkové divadlo a filmová animace – by měly být v rovnováze,“ míní Miroslav Duša.
Autorem hudby je přední slovenský skladatel a dirigent Rudolf Geri. Na jevišti se divákům představí Vladimíra Krakovková, Dušan Feller v alternaci s Ivanem Fellerem, Božena Homolková, Lenka Pavlíčková, Zdeněk Pavlíček, Martin Legerski, Richard Liberda, Aleš Petrič a Peter Dobiáš.