Tentokrát se jí ujala hostující režisérka a letošní absolventka režie pražské HAMU Gabriela Haukvicová. Informovala o tom mluvčí divadla Pavla Březinová.

Haukvicová se do Ostravy vrací po sedmi letech, kdy ukončila studium zpěvu na ostravské konzervatoři. V té době zároveň hostovala v opeře NDM jako členka sboru i sólistka. Ve stejném divadle hrál řadu let i její otec Josef Haukvic.

"Když jsem před několika lety odcházela studovat do Prahy na Akademii múzických umění operní režii, moc jsem si přála začít svou režijní práci v ostravském divadle. Mé přání se skoro splnilo. Paní Marjánka není sice mou první inscenací, ale o to více se na spolupráci těším," uvedla Haukvicová, která se režijně podepsala pod několik oper a muzikálů. Dodala, že při práci v ostravském divadle se snažila společně s kolegy výtvarníky o výtvarně zajímavé řešení. "Chtěli jsme na jeviště přenést poetiku, která je společná pro texty J. K. Tyla a hudbu Václava Trojana," vysvětlila.

Hra se zpěvy měla premiéru před 160 lety v pražském Novém divadle v Růžové ulici. "Autorovi byl za hru, jejíž premiéra byla beneficí Tylovy manželky Magdaleny Forchheimové, vyplacen jednorázový honorář 15 zlatých," uvedla Březinová. Dodala, že v 19. století se opereta stala jedním z nejoblíbenějších repertoárových titulů ochotnických souborů a po více než 100 letech od premiéry dostala nový hudební kabát slavného skladatele Václava Trojana.

Ostravská premiéra hry začíná 12. května v 19 hodin. Scénu připravila Renáta Weidlichová, kostýmy Aleš Valášek a choreografii Števo Capko. Orchestr řídí dirigent Bohumil Vaňkát. V hlavních rolích diváci uvidí Petru Langerovou, Martina Táborského, Janu Kurečkovou, Pavla Lišku a další.