VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Grossmannova vila je stavební památka

OSTRAVA - Nedaleko budovy moravskoslezského hejtmanství je malá ulice zvaná Na zapadlém, kde stojí jedna z nejpozoruhodnějších vil v Ostravě vůbec. Býval to rodinný dům, který si sám navrhl známý ostravský architekt František Grossmann.

20.5.2007
SDÍLEJ:

Pohled na Grossmannovu vilu v OstravěFoto: DENÍK/Boleslav Navrátil

Je chráněnou kulturní památkou a podle odborníků je umělecká hodnota stavby srovnatelná s unikátní Spitzerovou vilou v Janovicích u Bruntálu. Ostravský stavitel František Grossmann se podílel na stavbách a rekonstrukcích řady domů především v Moravské Ostravě, například i na hlavním náměstí.

Grossmann se na počátku 20. století podílel na stavbě nového kostela v Mariánských Horách. Navrhoval také některé prvky na obchodním domě Breda v Opavě.

Stavitel si místo pro rodinné sídlo vybral poblíž dnešní ulice 28. října naproti dnes již zrušenému židovskému hřbitovu. Vila se skládá ze dvou propojených objektů se třemi arkádami, v jednom – větším – byla samotná vila, vedle pak úřednická budova s garáží. Hlavní budova má věžičku s kruhovitou železnou ohrádkou, která údajně měla sloužit jako miniaturní rozhledna. Ve štítě je oválná kartuše s vyznačeným rokem 1923.

Původně se do celého objektu vstupovalo z ulice Na zapadlém. Okna jsou klasická doplněná zeleně natřenými okenicemi. Na stěně u schodiště je půlkruhovitě zakončená malba jezdce na koni, kterého vítá žena chlebem a solí. Fasáda je velmi členitá a štukovaná. Na opačné straně, blíže k ulici 28. října, jsou v osách mezi okny v obdélníkovitých vlysech koše s ovocem a listy vinné révy, na jiných místech je tento dekor doplněn ještě ptáčky. V přízemí jsou figury dětí s věnečky, nacházíme tam také srp s obilím, jablka a hrozny. Dřevěné dělicí sloupky oken jsou řezbářsky zdobené. První patro rizalitu je obloženo profilovanými latěmi a lištami.

Krásný interiér

Na to, že vilu v podstatě využíval stát, je interiér vcelku slušně zachován, okna jsou původní, stejně jako keramické ozdoby a štukované stropy. Zprohýbané zdi vytvářejí velmi zajímavé nepravidelné půdorysy místností. Vnitřní stěny mají proraženy obloukové otvory, které vile dodávají jedinečný ráz.

Grossmann se projektu i finální stavební podobě objektu věnoval s velkou pečlivostí. A je velkým štěstím, že ho nepotkal osud mnoha jiných staveb v Ostravě, které měly v držení státní nebo podnikové instituce, kdy se všechny ozdoby necitlivě odstranily jak v interiérech, tak hlavně na fasádách. Protože opravy takového domu by byly příliš náročné. Ozdoby pak nahradila hladká omítka, stará solitérní okna byla vytrhána a nahrazena nějakým typizovaným vzorem, kvůli čemuž se otvory ve zdech prostě zvětšily.

Samozřejmě ani tomuto místu se nevyhnula pochybení, ledacos při různých úpravách překáželo, tak s tím udělali krátký proces. Výrazně se změnila především vstupní hala.

Ozdobná zahrada

Celý objekt byl původně umístěn v zahradě větší než ta dnešní. Byla projektována a vytvořena se stejnou pečlivostí jako domy. Udržované trávníky, dlážděné chodníky, obloukové konstrukce na popínavé růže, stylové lavičky a stolky, malé koupaliště, bazén s vodotryskem a sochou dívky. Část zahrady byla obehnána zdobenou zídkou. V rohu zahrady byl altán.

Dnešní podoba zahrady je ovšem zdrcující, z koupaliště zůstaly nad zemí jen obrubníkové kameny, protože se do bazénu sypal desítky let popel. Z vodotrysku je torzo, altán je zdevastovaný. Ale i tak z celého místa vyzařuje jakási dávná noblesa.

A ještě jedna věc v zahradě nebyla k nalezení: zbytky starodávného polního opevnění, které bylo – podobně jako zahrada – navrženo k zařazení mezi chráněné památky.

František Grossmann se však ze svého krásného domu, který vybudoval s takovou láskou, příliš dlouho netěšil. Před druhou světovou válkou ho postihlo neštěstí. Podepsal smlouvu na stavbu rodinné vily jistému lékaři-gynekologovi ze Slezské Ostravy. Stavěl – jak to bývalo zvykem – na úvěr. Jenže gynekologa zatkla policie za nedovolené potraty a Grossmannovi zůstaly jen dluhy. Vyřešil to tak, že si jednoho dne pustil plyn…

Ve vile kdysi bývala školní družina, dnes je ale objekt prázdný, užívána a udržována je pouze budova někdejších stavitelových kanceláří.

20.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Soud uložil trest za šikanu nájemníků

Ilustrační foto.

Kapr na štědrovečerním stole stále „válcuje“ ostatní ryby

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 14. prosince 2017.

Porubské házenkářky zdolaly Olomouc a po roce opět zabojují o vítězství v poháru

/FOTOGALERIE/ Házenkářky DHC Sokol Poruba slaví! Svěřenkyně Petera Olšavského rozrazily brány pohárového Final Four, když ve čtvrtfinále porazily Zoru Olomouc 26:19 a ve dnech 29. a 30. prosince zabojují o celkový triumf.

Odmítáme být levnou pracovní silou pana Mittala, volali odboráři

Nevyplacení prémií za třetí čtvrtletí pracovníkům středojemné válcovny přivedlo ve čtvrtek krátce po 14 hodině před ředitelství kunčické huti ArcelorMittal (AMO) několik stovek protestujících hutníků. Ještě pár minut po 14. hodině se zdálo, že účast na demonstraci nebude nic moc. V průběhu několika minut se ale prostranství ale rychle začalo plnit hutníky. Těch nakonec dorazilo několik stovek.

CK Vítkovice Tours má nového majitele

Ostrava – Novým majitelem cestovní kanceláře Vítkovice Tours je Travel Holding ze skupiny TNI Group. Travel holding zastřešuje všechny aktivity skupiny TNI Group v cestovním ruchu, to znamená všechny cestovní kanceláře, které vlastní TNI Group.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT