Dokument mapuje její život i to, jak jej setkání s Dubčekem ovlivnilo. Co oba je spojovalo a co rozdělovalo. To vše se objevuje v portrétu, který připravil Martin Dolenský.

Základní východiska pro vznik dokumentu se podle Pilařové dají shrnout do několika slov: "Jak se dnes daří všem těm nositelům symbolického dějinného optimismu mládeže nové, šťastné, která nikdy jinak nebude vnímat svůj budovatelský zápal? Kde dnes jsou? Jak velmi byla jejich osobní historie poznamenaná dobou, kterou prožívali?" uvedla. Televize pořad uvede 21. června na programu ČT2 ve 20 hodin.

Dokument srovnává Dubčekův život a osudy Jaroslavy Machové, tehdy učnice Tesly Hloubětín, později domovnice a dnes hostinské. Její manželství, děti, změny zaměstnání, shánění zboží, vstup do KSČ, rok 1989 a začátek podnikání. "I přes zdánlivou obyčejnost dosvědčuje atmosféru prožité etapy a v mnohém připomene zkušenosti nejednoho z nás," doplnila mluvčí.

V dokumentu, kde kromě Machové v účinkuje i politikův syn Peter Dubček, je použita i ukázka z pořadu Vysílá studio Jezerka, v němž dívka z fotografie hovoří jako domovnice a zaměstnankyně OPBH.