VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V muzeu bude k vidění kilogramová zlatá mince

OSTRAVA - Už na tento týden připravují v Ostravském muzeu bombu. Na krátkou dobu bude možno vidět vzácné zlaté mince středověké Evropy.

21.5.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

„Návštěvníci se mohou těšit na prezentaci asi padesáti vzácných mincí a medailí vydaných Českou mincovnou v Jablonci nad Nisou včetně jednokilové zlaté medaile, vydané u příležitosti 50. výročí Římských dohod a Evropské unie, která bude v Česku vystavena vůbec poprvé,“řekla ředitelka muzea Jiřina Kábrtová, podle které půjde o jedinečnou příležitost podobný vzácný předmět vidět.

„Výstava začíná ve středu. V Ostravě bude jen tři dny, a to z důvodů bezpečnostních opatření,“ doplnila Kábrtová. Všechny cenné předměty budou po celou dobu expozice hlídány 24 hodin denně.

Lidé ale mohou již dnes vidět v muzeu několik zajímavých výstav. Zajímavá je například výstava prací studentů soukromé umělecké školy Ostrava od počátečních návrhů až po realizaci, která se nazývá Cesta ke šperku. Dětia studenti se mohou těšit na 1. června, kdy připravilo muzeum u příležitosti Dne dětí volný vstup.

V západní střední i jižní Evropě se po více než jedno půl tisíciletí trvající odmlce obnovila ražba zlatých mincí kolem poloviny 13. století. Zlaté mince až doposud vydávala pouze byzantská říše a především islámské státy. Vzrůstající hospodářská moc evropských států, vyspělé řemeslo a úspěšný obchod především na území dnešní Itálie znamenal velký přísun drahého kovu a umožnil obnovení ražby zlatých mincí.

Po nesmělém pokusu zavést zlatou minci v sicilském království ražbou augustalis, se v roce 1252 začala razit zlatá mince zvaná podle místa vydání Florencie florén. Obdobné, ale v menším rozsahu, bylo raženo v Janově genovino. Zlaté florény byly často napodobovány různými vydavateli. Jejich vzhled se neměnil, pouze v opise na líci bylo umístěno jméno panovníka. V roce 1284 bylo rozhodnuto o ražbě stejné mince v Benátkách ducato d´oro. Tuto minci raženou z velmi kvalitního zlata o váze cca 3,5 gramu razila početná skupina různých vydavatelů až do současnosti. Všechny tyto mince si bude moci na výstavě návštěvníci detailně prohlédnou i díky tomu, že budou k dispozici jejich fotografie, na kterých budou mince zvětšeny tak, aby pozornému návštěvníku neunikl ani nejmenší detail. Kromě zlatých mincí ražených ve středověku na území Itálie, budou návštěvníci moci shlédnout mince ražené v Anglii, Francii, Španělsku, Portugalsku.

Tyto ražby jsou především pověstné svým výtvarným ztvárněním. Jedná se o vrcholné ukázky středověkého ryteckého umění gotické doby. Naše země budou na výstavě zastoupeny první zlatou středověkou mincí raženou v Čechách, florénem krále Jana Lucemburského. Jan Lucemburský dal razit první florény kolem poloviny 20. let 14. století. Dále budou moci návštěvníci shlédnout dukáty českého krále a císaře Karla IV., který byl prvním z panovníků severně od Alp, který na zlaté mince dukáty umístil své poprsí.

K ozdobám výstavy bude patřit dukát Vladislava II. Jagellonského, s portrétem sv. Václava, který patří k nejvzácnějším naším zlatým mincím vůbec. Pojmem pro kvalitní zlatou minci se stala ražba uherských dukátů v Kremnici od konce 20. let 14. století.V roce 1386 došlo k uzavření mincovního spolku mezi kurfiřty v Porýní o ražbě společné zlaté mince goldguldenu (rýnského zlatého). I tyto zlaté mince budou na výstavě zastoupeny.

(Ostravské muzeum)

21.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vánoční hr pojednávající o Ježíšově narození.
4

Vánoční hru uvedli po 15 letech

Ilustrační snímek.

Udali oceláře – uhlí prý hromadí načerno, kraj už informoval ČIŽP

Lodní kanál propojující Dunaj, Odru a Labe je na dosah

Už Karel IV. snil o vodní cestě, která by spojila povodí Baltského, Černého a Severního moře, a po které by mohly proplouvat velké nákladní lodě. Po téměř 700 letech teď jeho představa získává podstatně reálnou podobu.

Válcovny plechu ve Frýdku-Místku už patří polské společnosti Stalprodukt

Válcovny plechu ve Frýdku-Místku mají od pátečního večera nového majitele. Je jím polská společnost Stalprodukt, polský výrobce ocelí s vysokou přidanou hodnotou.

Dobrovolník organizace ADRA dělá seniorům radost od dětství

S týdenním předstihem rozdá Jan Pokorný dárky beznohému invalidovi a napůl ochrnutému vysloužilému dělostřelci, kteří žijí v domově seniorů Zlaté slunce v Zábřehu.

Výtisk zůstává v zelené helmě, smaže vítkovický vousáč manko?

Hokejový obránce Vítkovic Jan Výtisk, který vynechal poslední tři extraligové zápasy kvůli zranění, zůstává neporazitelným vládcem Radegast indexu, zaměřujícím se především na bojovnost a obětavost. Zelenou helmu si udržel také v měsíci listopadu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT