„Díla Oskara Pawlase i Pawla Walacha zachycují především oblast Jablůnkovska a Těšínska. Oskar Pawlas, který je žákem Jana Zrzavého, vystavuje na našem zámku své obrazy krajin. Pawel Walach, kromě několika krajinek zachycuje na svých plátnech realisticky folklór a původní architekturu této oblasti,“ řekl Jaroslav Hrubý.

Na vernisáži výtvarníci zájemce z řad veřejnosti provázeli výstavou. „Šestadvacet obrazů, které vystavuji v nádherných prostorách tohoto zámku vznikalo přibližně od sedmdesátých let. Zpočátku jsem maloval převážně krajiny, ale jelikož je u nás silný folklor, tak jsem se rozhodl, že se pokusím zachytit právě tuto oblast kulturního bohatství,“ uvedl Pawel Walach.

Výtvarník Oskar Pawlas vystudoval Univerzitu Palackého v Olomouci, kde byl žákem Jana Zrzavého a přestože má více než osmdesát let, neustále maluje. V minulosti získal za svoji tvorbu mnoho ocenění včetně prezidentského vyznamenání je držitelem vyznamenání Osobnost města Havířova. Dílo tohoto výtvarníka má v podvědomí každý občan kraje. Vždyť právě on se podílel společně s architektkou Janou Palkovskou na návrhu projektu památníku Ostravské operace na Hrabyni, který byl určen k pozdější realizaci. Kromě jiných je Pawlas například spoluautorem pomníku Slovenského národního povstání ve Sklabyni u Martina.

Poutavé vernisáže se zúčastnila Dana Kutálková, která na zámek dlouhodobě zapůjčila sbírku více než sto sedmdesáti keramických sošek z dílny Jana Kutálka.