Předchozí
1 z 5
Další

Hasičem chtěl být odmala. Nyní je jím hned třikrát!  

Kolikrát jsi hasičem, tolikrát jsi člověkem. Tak by se dalo parafrázovat známé rčení na sedmadvacetiletého Matěje Vysoudila, který slouží hned ve třech hasičských sborech! „Je to můj život,“ říká.

Matěj Vysoudil.

Matěj Vysoudil se přes den živí jako hasič v profesionálním hasičském sboru ve Frýdku-Místku. Ve svém volném čase však několikrát týdně po odpoledních dojíždí do Radvanic, kde je členem tamních dobrovolníků. A stejnou roli zastává také v Kyjovicích, kde bydlí. „A mám i volný čas!“ směje se. „Není ho na rozdávání, ale jde to. Prozatím jsem pánem svého času,“ říká svobodný muž.

Slavnostní otevření hasičské zbrojnice - SDH Radvanice, 18. dubna 2019 v Ostravě.

Hasičem chtěl být Matěj Vysoudil odmala. „A vlastně jím i jsem,“ říká při vzpomínce na mládí, kdy se věnoval hasičskému sportu a jezdil po soutěžích. Po školských letech nebyl na pochybách. „Být hasičem byla jasná volba, hasičsky založená je celá naše rodina,“ říká Vysoudil a zmiňuje třeba svého otce či dědečka, rovněž hasiče. Zprvu jej na tomto povolání fascinoval adrenalin, s přibývajícími léty je pyšný na to, že může pomáhat lidem.

Slavnostní otevření hasičské zbrojnice - SDH Radvanice, 18. dubna 2019 v Ostravě.

„Neřeším, jestli je výjezd fyzicky náročný, či nikoliv. Nejhorší ale je, když jsou do toho zapletení lidé, hlavně děti. Ani se jím nemusí nic stát, ale ten nepříjemný zážitek jim už zůstane. Člověk se však proti křiku a pláči musí umět obrnit a házet to za hlavu, jinak by se z toho zbláznil,“ upozorňuje hlavně na psychickou náročnost svého povolání a koníčku v jednom.

Matěj Vysoudil.

Mezi radvanickými dobrovolníky je sedmým rokem a za tu dobu zažil nejrůznější zásahy. Nepočítá je, ale na pět set – jen v tomto sboru – jich už bylo. „Radvanický sbor je specifický – nejvytíženější ze všech ostravských dobrovolnických sborů a technikou zcela srovnatelný s profesionálními hasiči. Práce zde je proto o to zajímavější,“ říká Vysoudil, hasič každým coulem, který zažil snad už vše – od dopravních nehod přes několikadenní požáry a záplavy až po sebevražedné případy.

Matěj Vysoudil.