Předchozí
1 z 7
Další

Důvody byly podnikatelského rázu. „Chtěli jsme být blíže k lidem, dlouho tady knihkupectví nebylo. Zatím máme kladné ohlasy. Lidé jsou rádi, že jsme tu,“ říká na úvod majitelka obchodu Jana Šinárková.

Jana Šinárková

Po dvaceti letech práce v oblasti obchodu si před dvěma lety splnila sen. „Chtěla jsem být samostatná a podnikat, zároveň miluji knihy. Co se týče konkurence, je to těžké, jsou tu klasická i internetová knihkupectví. Podnikání je prostě vždy risk. Záleží, jak se s tím člověk popere. Když se ale dal na boj, tak musí bojovat,“ povídá s odhodláním. V knihkupectví Sileo si přijde na své prakticky každý zákazník. 

Jana Šinárková

„Nemáme specializaci, nabízíme široký sortiment. Od dětské literatury po ekonomickou, učebnice a tak dále… A pokud tady něco nemám, jsem schopná to lidem objednat,“ popisuje Šinárková. Majitelka obchodu musí bedlivě sledovat vše, co se na knižním trhu zrovna šustne. „Je to náročné, knížek jde do tisku za den spousta, ale je třeba trendy sledovat. Dodavatelé se snaží mi novinky dávat do e-mailu, abych věděla, co vyjde. Akorát tu nemůžu mít všechny. Jak se říká sto lidí, sto chutí. To bychom museli mít obchod nafukovací,“ vysvětluje.

Jana Šinárková

Aby byla stále v obraze, knihám neunikne ani ve volném čase. „Času není tolik, ale člověk se snaží. Aspoň pak i přijde na jiné myšlenky. Abych tedy pravdu řekla, nálada na čtení je i po práci, ale energie už příliš nezbývá. Často to tedy dopadá tak, že u knížky usnu,“ vypráví.

Jana Šinárková

Číst musí hlavně kvůli zákazníkům. „Když potřebuji recenzi, abych někomu poradila, tak nepohrdnu žádnou knížkou. Nemůžu ale přečíst vše, co vyjde, takže mi to obstarává i maminka. Vždy jí řeknu, co nového vyšlo a ona si pro nějakou knihu přijde a pak mi dá recenzi,“ usmívá se. Jinak se sympatická dáma nejčastěji vrhá na kriminálky. „Ráda čtu Roberta Bryndzu a teď se také těším na Dokonalou manželku, tu mám doma na stolečku,“ upřesňuje.

Jana Šinárková

Ráda se pak vrací k titulu 100 způsobů, kterými si zbytečně komplikujeme život. „Svým způsobem člověka nakopne. Každý si v ní najde odpověď na svou otázku. Komukoli jí doporučím, tak je spokojený,“ přibližuje svou oblíbenou knihu.

Jana Šinárková

A kolik jich jinak majitelka knihkupectví v Hrabůvce stihne „přelouskat“ za jeden měsíc? „Přibližně deset až dvanáct,“ dodává Šinárková. To už je velmi slušná porce. Pokud tedy budete chtít knižní tip, v Sileu dostanet zaručeně fundovanou radu.