Předchozí
1 z 5
Další

Lékař na odpočinku ordinuje, psaným – a veselým – slovem!

MUDr. Jan Machálek se po skonu manželky hroutí a nebaví ho být na tomto světě. Restart přichází při sepisování memoárů a dnes má nejen pro co žít, ale povzbuzuje k tomu i jiné seniory.

.

„Ženě se neubráníte nikdy,“ vysvětluje známý ostravský lékař a kapacita v oborech mikrobiologie, imunologie a alergologie, proč po asi padesáti odborných pracích vydává v osmdesáti letech „životopisnou“ knihu. Dát vzpomínky na papír mu radí pečovatelka Marcela Losová z domova seniorů na Kamenci, kde Machálek žije.

.

Právě vzpomínky – takzvaná reminiscenční terapie – mu pomáhají překonat krizi. „Marcelka na mě byla jako foxteriér,“ směje se letos osmdesátiletý rodák z Vyškovska s velkým smyslem pro humor. A i proto do knihy píše příběh s vojenským jídlem, krupetem. O němž se v kuchyni až po dojídání dozvídá, že obsahovalo myší hovínka. „Snažím se léčit dále, byť z invalidního vozíčku. Tentokrát psaným slovem,“ pokračuje Machálek.

.

Hned přidává další zážitek – v roce 1956 na něj profesor na medicíně hrozně řve, proč v biochemické laboratoři míchá žaludeční šťávu do žluté, namísto do požadované lososové barvy. Ale, kdo tenkrát v komunistické zemi, zná lososa? „Vybral jsem si prý obskurní obor a dnes máme tyto specialisty na každém rohu,“ uvádí zakladatel imunologického a alergologického ústavu v Ostravě.

.

„S kožařem Konrádem a gynekologem Šráčkem jsme přednášeli i o pohlavních chorobách. Říkali jsme si KoŠraMa,“ popisuje doktor, jenž svého času vynalézá mj. jednu z vakcín proti žloutence. Také experimentuje a navzdory skeptickým řečem zahraničních kolegů má úspěchy při imunizacích melanomu vakcínami na tuberkulózu…

MUDr. Jan Machálek adresuje knihu psanou s Marcelou Losovou všem 196 dalším uživatelům domova seniorů Kamenec čili svým spoluuživatelům a „spolubojovníkům“. Autoři jí i proto dávají název: Lékař vzpomíná, baví… i když zrovna slunce nesvítí!

.