Předchozí
1 z 5
Další

Mistr četby: Literatura faktu je často děsivější, než horory!

Při posledním počítání výpůjček v Moravskoslezské vědecké knihovně v Ostravě narazili na rekordmana Zbyněk Dvořák (58) z Poruby jich za minulý rok měl na kontě 423. „To číslo je poněkud matoucí. Já si vypůjčím třeba šest knížek týkajících se určitého tématu najednou nechce se mi je v knihovně třídit a z těch doma přečtu nakonec jen jedinou,“ říká muž, kterého ve vědecké knihovně vyhlásili za Mistra čtenáře.

Zbyněk Dvořák

Sám se označil za „Mistra vratných knih“ a prozradil, že knihovnu navštěvuje bezmála čtyřicet let. Knihy se staly (díky mamince, jak zdůraznil) v dětství jeho zálibou. Během studia ekonomie a řízení hutnictví na Vysoké škole báňské pak nutností. A neobejde se bez nich ani nyní, kdy se živí jako lektor vzdělávání stále sleduje trendy. Kromě odborných publikací si samozřejmě začal půjčovat i četbu oddychovou.

Zbyněk Dvořák

„V poslední době to jsou paměti, historie a literatura faktu. Tyto knížky bývají často děsivější a fantasknější, než sci-fi a horory,“ tvrdil. Od detektivek i „láskobolné“ romantiky dal ruce pryč. Místo toho přečetl paměti generálů Montgomeryho, Pattona či Eisenhowera. Z posledních dočtených ho zaujal příběh Františka Kriegela (Muž, který překážel), jenž v roce 1968 coby jediný člen vlády nepodepsal souhlas s okupací ČSSR komunistickými vojsky.

Zbyněk Dvořák

„Život sám dokáže napsat pěkné thrillery,“ konstatoval Dvořák. Ten ostatně svého času právě v knihovně poznal úchylné socialistické smýšlení, když mu zakázali vzít domů knížku o „zlém kapitalistovi“ Tomáši Baťovi. Do zavíračky nad ní musel sedět jen ve studovně. Na druhé straně zažil jako čtenář i veselé příhody. „V antikvariátě jsem pořídil knihu už ani nevím jakou a jako záložku v ní našel dvousetkorunovou bankovku,“ vzpomínal. Utrácení za čtivo mu také doma zakázali, pomalu totiž nebylo kam další a další knihy ukládat.

Zbyněk Dvořák

„Na televizi se nedívám už přibližně poslední čtyři roky. S výjimkou nahraných filmů,“ upřesnil Dvořák. Tento krok podnikl ve prospěch večerního posezení nad stránkami knížek. Když měl chuť, sáhl po Atlasu rostlin, Dějinách umění či dobrodružné indiánce Tecumseh. „Jsem ze staré školy a mám rád papír a jeho šustění, takže žádné elektronické knihy v notebooku a počítači, zatím,“ doplnil s tím, že nedávno zažil v ostravské tramvaji takřka generační střet. On četl knížku, důchodce vedle noviny a všichni mladší čučeli do mobilů…

Zbyněk Dvořák