Předchozí
1 z 6
Další

Neuznávali jsme pionýrské modré košile, říká spoluzakladatel TOM 30

Wantrock, Marek, Sláva, Otík. To jsou přezdívky skautů, kteří před půlstoletím obnovovali turistický oddíl mládeže dodnes činný jako Třicítka a Dívčí dvojka. Vzpomíná na to poslední z jmenovaných. „Ke skautům jsem patřil už po válce, dokud je komunisti nezakázali. A bylo to stejné, jako dnes: schůzky, výpravy a tábory,“ líčí osmaosmdesátiletý Otík, občanským jménem Otakar Pastrňák.

  Neuznávali jsme pionýrské modré košile, říká spoluzakladatel TOM 30

Zdůrazňuje, že historie současného TOM Třicítka a Dívčí dvojka z Ostravy-Poruby sahá do května 1945. A pět let nato se po táboře s příhodným názvem „Psanců“ oddíl rozpadá. Stalinističtí komunisté skautům, junákům a roverům rozhodně nepřejí. Oživení přichází na sklonku šedesátých let minulého století, byť už po okupaci armádami socialistických států.

  Neuznávali jsme pionýrské modré košile, říká spoluzakladatel TOM 30

„Chvíli nás nechávali a pak od sedmdesátých let zase zakazovali. My jsme byli zašití pod pionýrem, ale modré košile, to jsme tedy neuznávali. Nosili jsme ty naše zelené, s domovenkami,“ popisuje Otík s tím, že klubovna se tehdy stává z bývalého skladu na uhlí v jednom z činžáků v ulici M. Kopeckého (napomáhá tomu zrušení kotelny).

  Neuznávali jsme pionýrské modré košile, říká spoluzakladatel TOM 30

Na první letní tábory po roce 1969 se naopak jezdí do Pochně. Do nejstudenějšího jesenického údolí. Mezi stany tu mívají přístřešek s reklamou Hospoda u Otouše. „Dělal jsem kuchaře,“ vysvětluje pamětník, jehož civilní profesí byl servis elektrotechniky. Do oddílu samozřejmě Otík hned od počátku přivádí všechny tři děti Ivana dostává přezdívku Pinďa, z Rosti se stává Pravka a Vláďovi říkají Levka. Pokračují jako dlouholetí členové.

Ilustrační foto.

„Bylo to krásné období! Všichni jsme se blíže znali a důvěřovali si, spoléhali se na sebe, což se v jiných organizacích v té době příliš nedalo říci,“ podotýká Otík. Spousta aktivit probíhá pod pokličkou, skauting krytý pionýrem je komunisty více či méně tolerován a je zapotřebí ústupků (akce při příležitosti osvobození i jiných výročí). O vyřešení některých trablů se stará také Vítězslav Moravec alias Sláva, oddílová legenda z pětačtyřicátého roku.

  Neuznávali jsme pionýrské modré košile, říká spoluzakladatel TOM 30

Třicítka a Dívčí dvojka každopádně už skoro tři dekády funguje ve svobodných podmínkách, procházejí jí další generace. „Je to moc dobře!“ nechává se slyšet Otík. Ten pokud mu to zdraví dovolí plánuje pochopitelně dorazit na velkou oslavu padesátého výročí oddílu, která se chystá na sobotu 26. října do martinovského klubu Rock'n'Roll Garage. Synové známí ve světě skautů jako Pravka a Levka dodávají, že ani oni tam nechtějí chybět.

Ilustrační snímek.