Předchozí
1 z 5
Další

Podnikám v oboru, který je zároveň i mým koníčkem

Letos třiašedesátiletý Ivan Kolenčiak začal podnikat v roce 1991. V roce 1993 založil společnost EIKO s.r.o. Ta má v současnosti pět zaměstnanců a pracuje v ní nejen syn zakladatele firmy, ale dokonce už také vnuk.

Společnost EIKO, 10. července 2019 v Ostravě. Na snímku jednatel Ivan Kolenčiak.

Zmíněná společnost má sídlo v Ostravě-Vítkovicích a nabízí elektromontážní práce v oblasti slaboproudu, silnoproudu, měření a regulace. „Elektro slaboproud, kterým se zabývá naše firma, mě provází už od učňovských let a dále jsem se oboru věnoval i na střední průmyslové škole. Musím přiznat, že to je zároveň i můj koníček. Takže z mého pohledu ideální zaměření,“ usmívá se Ivan Kolenčiak.

Společnost EIKO, 10. července 2019 v Ostravě. Na snímku jednatel Ivan Kolenčiak.

Když s podnikáním začínal, montoval hlavně zabezpečovací systémy (pozn. red.: poplachy), postupně působnost rozšířil o požární signalizace, rozhlas, strukturovanou kabeláž, což je pro laika instalace počítačové sítě v kancelářích.

Společnost EIKO, 10. července 2019 v Ostravě.

„Zaměřujeme se samozřejmě na to, co si žádají zákazníci. Jednu dobu to byly zabezpečovací systémy, pak byla poptávka po montáži požární signalizace. Vývoj jde kupředu, tak se samozřejmě musíme přizpůsobit a je třeba sledovat, jak se nové technologie vyvíjejí. Část zakázek samozřejmě tvoří i servisní práce na tom, co jsme zákazníkům dříve namontovali,“ vysvětluje Ivan Kolenčiak.

Společnost EIKO, 10. července 2019 v Ostravě.

Bez dlouhého rozmýšlení odpovídá i na otázku, co je pro podnikatele nejdůležitější. „Myslím, že v dnešní době je to hlavně o štěstí jako takovém. A bez houževnatosti, dravosti, precizní práce a spolehlivosti hlavně ve vztahu k zákazníkům se podnikatel prosadí obtížně, a platí to pro všechny obory,“ míní zakladatel firmy EIKO. V jeho odvětví podle něj půjde dále vývoj směrem plné automatizace. „Zakázky určitě budou i na budování nových přístupů do objektů a kanceláří,“ dívá se do budoucnosti Ivan Kolenčiak.

Společnost EIKO, 10. července 2019 v Ostravě. Na snímku jednatel Ivan Kolenčiak.