Předchozí
1 z 5
Další

Pomáhají maminkám i jejich dětem, které měly těžký start do života

Kamila Juříčková a Helena Valo patří mezi maminky, jejichž potomci měli nelehký start do života. Narodili se předčasně. Naštěstí byli v péči špičkových lékařů a sestřiček, kteří jim dodávali také odvahu.

„Syn Daniel přišel na svět už ve 34. týdnu, vážil jen 1300 gramů a měřil 32 centimetrů. Dneska je mu sedmnáct, už nám takzvaně vyletěl z hnízda a studuje v rámci výměnného pobytu střední školu v USA,“ říká s úsměvem Kamila Juříčková. Ta společně s Helenou Valo ze sdružení Nedoklubko a neonatologickým oddělením Fakultní nemocnice Ostrava zorganizovala první setkání nedonošených dětí a jejich rodičů ve Světě techniky v Dolních Vítkovicích. 

Dvojčata Heleny Valo přišla na svět rovněž předčasně. „Dnes jsou už dcery Klára a Adéla aktivními členkami sdružení Nedoklubko a pomáhají při pořádání různých akcí,“ dodává jejich maminka. „Setkání s lékaři a sestřičkami vnímáme jako formu poděkování za záchranu nejen našich, ale i dalších předčasně narozených miminek. Zároveň věříme, že pro malé ,kulíšky‘ a jejich rodiče, kteří jsou teprve na startu, budou příběhy předčasně narozených dětí, které mezitím dospěly a žijí své normální životy, povzbuzením,“ je přesvědčena Helena Valo.

Obě ženy fungují jako dobrovolné koordinátorky ostravských poboček už zmíněného sdružení Nedoklubko a připravují i další akce.

„Velké setkání rodin je první z akcí připravovaných ke Světovému dni předčasně narozených dětí (připadá na 17. listopad). Už 18. listopadu bude v prostorách krajského úřadu zahájena výstava fotografií předčasně narozených dětí od Miroslava Pavelky. A 16. prosince se budou předávat dárky pro miminka, která budou nucena své první Vánoce prožít na oddělení neonatologie v nemocnici. Snad tím povzbudíme jejich rodiče a těm malým symbolicky popřejeme zdraví a štěstí,“ dodávají Kamila Juříčková a Helena Valo.