Předchozí
1 z 5
Další

Aby se lidi hejbali!

Těmito slovy středoškolský učitel strojařiny a dříve i tělocviku vysvětluje, proč se angažuje při pořádání lidových běžeckých podniků v Ostravě a nedalekých Jilešovicích. A že jich za celý rok je! „Běhám od jednasedmdesátého roku, maratonů mám osmasedmdesát, nejrychlejší za dvě hodiny, sedmadvacet minut a sedm sekund, ve čtyřiaosmdesátém roce jsem ostravský maraton i vyhrál,“ představuje se Jiří Brož (65) z Ostravy.

Pořadatel mnoha běžeckých podniků v Ostravě i Jilešovicích, to je středoškolský pedagog Jiří Brož.

Akce, jež většinou sám (a z vlastní kapsy) s pomocí dobrovolníků dělá, označuje za lidové. „A to nejen daleko lacinějším startovným, než mají dnes tak populární komerční běhy. Snažím se dávat totiž lidem kromě pohybu i něco navíc,“ konstatuje. Domácím punčem tudíž zpestřuje Novoroční běh do Háje na 5555 metrů a Májový běh okolo Nezmaru na 11 kilometrů. Velikonoční čtvrtmaraton pak chleby se sádlem, samozřejmě malovanými vajíčky i karabáči. Nechybí ani soutěže o věcné ceny.

Ilustrační foto.

„Běh okolo Ostré Hůrky na osm kilometrů mívá jako jeden z mála partnera, a to pivovar. Pomáhá mi i firma Trojek, jinak to táhnu já i případní spoluorganizátoři z vlastního,“ uvádí. Jsou za tím hodiny práce, třeba už jen při přípravě občerstvení. Pamatuje též na děti, v závodech pro ně vypisuje kategorie. „Tedy kromě červnového extrémního běhu do kopce s názvem Prásk!, či březnového Ostravského nočního maratonu, jenž je první a jediný u nás a startuje až v deset hodin večer,“ líčí.

Ilustrační foto.

Letos již má za sebou Brož pořádání 9. ročníku lidového triatlonu v Jilešovicích Železný Císařák; to je kratší vesnická varianta triatlonu (plavání, kolo, běh) a dětského duatlonu (běh, kolo). „Mladí se sázejí, kdo koho porazí. A stejně už pětkrát vyhrál Jirka Pytlík z Hlučína,“ popisuje. Nabitý je i závěr roku: Mikulášský běh a Štědrodenní běh, shodně na 4 kilometry. „Vánoční kros na 6 kilometrů v Bělském lese má letos již třiatřicátý ročník, je to memoriál kamarádů tělocvikářů Bohumila Prauska a Drahomíra Gromotoviče,“ podotýká.

Pořadatel mnoha běžeckých podniků v Ostravě i Jilešovicích, to je středoškolský pedagog Jiří Brož.

Ne vždy se ale zadaří, závod s názvem Kunratická v Jilešovicích v okolí řeky Opavy se do historie zapsal jen dvěma ročníky. „Tohle lidi nějak nepřilákalo, na ten poslední se jich zaregistrovalo sedm,“ uzavírá člověk, jenž chce „Aby se lidi hejbali!“

Pořadatel mnoha běžeckých podniků v Ostravě i Jilešovicích, to je středoškolský pedagog Jiří Brož.