Předchozí
1 z 4
Další

V éteru bývám každý den, říká dlouholetý radioamatér

OL100ZH je výroční značka radioamatéra Jiřího Krále z Třebovic, jenž od 8. do 28. února vysílal na krátkých vlnách na počest stých narozenin slavného cestovatele Miroslava Zikmunda. Komunikuje tímto způsobem prakticky s celým světem, a to i morseovkou!

Radioamatér Jiří Král v rozhovoru pro Deník.

„Povolení k provozování příležitostné značky OL100ZH jsem od Českého telekomunikačního úřadu dostal 8. února a hned jsem ji na krátkých vlnách aktivoval,“ popisuje dvaasedmdesátiletý radioamatér z Třebovic. OL podle něj určuje – jako na letadlech – stát stanice, 100 připomíná jubileum Miroslava Zikmunda, ZH jsou počáteční písmena příjmení cestovatelů.

Radioamatér Jiří Král v rozhovoru pro Deník.

„V éteru jsem i jindy prakticky každý den,“ podotýká penzionovaný projektant – silnoproudař a emeritní majitel polygrafické firmy. Amatérské spojení (ve kterém je mimochodem zakázáno suplovat telekomunikační služby) je jeho hobby přes půlstoletí. Morseovku umí od šesti let a přes dlouholetou osobní značku OK2RZ se baví hlavně anglicky. Ale i španělsky či japonsky…

Radioamatér Jiří Král v rozhovoru pro Deník.

Před časem dokonce Král od armády kupuje bývalý komunikační uzel nad Jistebníkem, kde má stožáry a jiné zařízení. Všechno to ovšem ovládá na dálku ze svého bydliště. Za celou dobu vysílání OK2RZ má spojení z veškerých existujících i zaniklých zemí světa. „Ozývaly se mi i kdejaké skály v moři,“ dodává s tím, že v Ostravě je podobně komunikujících okolo dvaceti.

Radioamatér Jiří Král v rozhovoru pro Deník.