Předchozí
1 z 5
Další

S brášky na nemoc zapomínám, říká slečna s roztroušenou sklerózou

Sandra Szczurová je sympatická 28letá slečna z Ostravy. Před sedmi lety onemocněla roztroušenou sklerózou. K někomu umí být toto neurologické onemocnění milosrdnější a umožní mu vést dlouhá léta téměř normální život. Ty, kdo štěstí nemají, ale naopak může upoutat na invalidní vozík jen pár let po zjištění diagnózy. Do této skupiny patří bohužel i Sandra, absolventka střední zdravotnické školy. 

Sandra Szczurová a její obrázky.

Po maturitě začala studovat i na vysoké škole opět zdravotnického zaměření, tu ale musela přerušit. „Zdravotní stav mi neumožňoval pokračovat ve studiu. I kdybych školu dokončila, stejně bych tu práci vykonávat nemohla. Teď mám ale velké přání, chtěla bych začít studovat. Zaměřila bych se na oblast psychologie,“ říká mladá žena. Onemocnění nejen omezilo hybnost nohou, ale postihlo i její pravou ruku.

Sandra Szczurová a její obrázky.

„To mě přinutilo, abych se přeučila na levačku. Trvalo to tři roky a bylo to perné období,“ přiznává Sandra. Svou levou rukou už ale zvládá mnoho kreativních věcí, naučila se s ní i krásně malovat. Mezi techniky, kterými tvoří své obrazy, patří například malba akrylem na plátno.

Sandra Szczurová a její obrázky.

„Další technikou je diamond painting, což je lepení obrazů pomocí diamantových kamínků. Největší obraz bude letos 50krát 70 centimetrů a bude na něm nalepeno necelých 54 tisíc kamínků,“ vysvětluje žena, jejíž obrázky bývají každým rokem tím nejzajímavějším na výstavě v ostravské Galerii Mlejn.

Sandra Szczurová a její obrázky.

„Další mou velkou prací a také radostí jsou adventní kalendáře, které vyrábím nejen pro mé brášky, dvojčata Jana a Jakuba, kterým je devět roků, ale i pro další děti v mém okolí. Když si hrajeme s brášky a vidím jejich radost, zapomínám i na své zdravotní potíže. Už se moc těšíme na prázdniny a společné léto,“ dodává Sandra Szczurová. Své obrázky nyní vystavuje i v Baru Aplaus v Ostravě-Zábřehu, kde si zájemci mohou některý z nich i koupit. Výstava má několikrát do roka jiné obrazy.

Sandra Szczurová a její obrázky.