Předchozí
1 z 4
Další

Studna tradic i lákadlo hipsterů. Taková je Folklorní tančírna Evy Vajsové

Eva Vajsová, externí lektorka lidového tance na Janáčkově konzervatoři v Ostravě, se specializuje na slovenské a maďarské folklórní oblasti. V ostravském kulturním centru Cooltour vede Folklorní tančírny.

Folklorní tančírna v kulturním centru Cooltour, leden 2019.

K lidovým tancům tuzemská společnost - s výjimkou oblastí na jižní Moravě - už moc neinklinuje. „Lidový tanec se přestal vyvíjet s nástupem industrializace. Začaly ho překrývat nové a nové styly. Přitom takový čardáš býval stejně populární jako polky, mazurky či valčíky,“ říká Eva Vajsová.

Eva Vajsová

Podle jejích slov je folklor doslova studnou a pokladnicí tradic. Cooltour proto začal pořádat v rámci projektu MOVE Ostrava tančírny orientované na různé folklorní oblasti. Na chuť jim přicházejí i zdejší hipsteři vyznávající návraty ke kořenům a lokální patriotismus.

Folklorní tančírna v kulturním centru Cooltour, leden 2019.

První letošní Folklorní tančírnu v Cooltouru vyučovala Eva Vajsová ve „východniarském“ slovenském duchu. Kromě ohnivého čardáše převážně dámské účastnice naučila i kruhový dívčí či ženský tanec karička. „Partnera jsme nepotřebovaly. Spárovaly jsme se s holkama,“ okomentovala lekci Evy Vajsové jedna z účastnic.

Nejbližší další Folkorní tančírna Evy se v Cooltouru uskuteční 7. května.

Folklorní tančírna v kulturním centru Cooltour, leden 2019.