Předchozí
1 z 5
Další

Vánoční kapry prodává už 25 let. Svůj stánek i letos otevřel v Ostravě

Žádný sníh a počasí připomínající podzim podle ostravského prodejce kaprů Zdeňka Nehudka vánoční atmosféru letos příliš nenavodily. Svůj stánek v Hrabůvce otevírá prodejce už dlouhé roky jako první v Ostravě.

„Abych měl stánek otevřený tři nebo čtyři dny, to se mi zdá málo. Takže třeba letos jsme začali prodávat už 9. prosince. Zákazníků postupně přibývá a poptávka se zvyšovala s tím, jak se začaly blížit Vánoce. Kapry prodávám až do 23. prosince,“ říká 55letý prodejce.

Lidé od vedle - Zdeněk Nehudek, 17. prosince 2019 v Ostravě.

Jak upřesňuje, ryby v jeho stánku lidé mohou nakupovat od 9 do 17 hodin. „Pro mě je pracovní doba samozřejmě delší. Je třeba zařídit dovoz ryb ze sádek v Žabni, připravit stánek, napustit vodu a vše, co je k fungování stánku potřebné a spoustu dalších věcí,“ pokračuje prodejce kaprů.

Lidé od vedle - Zdeněk Nehudek, 17. prosince 2019 v Ostravě.

„Zhruba 80 procent zákazníků si nechává kapra stáhnout i vykuchat. Kromě kaprů z jižních Čech prodáváme i amury. To jsou rovněž kaprovité ryby, mají bělejší maso a chutnají velmi dobře. Letos se kilogram kapra prodává za 98, amur stojí 110 korun,“ upřesňuje Zdeněk Nehudek.

Lidé od vedle - Zdeněk Nehudek, 17. prosince 2019 v Ostravě.

Zájem mezi nakupujícími, někdy i mezi přihlížejícími, je pořád i o šupiny. „Lidé si je pořád berou, to je tradice, která přetrvává. Chtějí i vnitřnosti a kapří hlavy na polívku,“ přidává další postřeh prodejce a odpovídá i na další otázku: „Kapr u nás na vánočním stole samozřejmě chybět nemůže. Mám rád všechny ryby a kapra mám nejradši klasicky v trojobalu.“

Lidé od vedle - Zdeněk Nehudek, 17. prosince 2019 v Ostravě.

I na poslední, nevánočně zvolenou otázku, odpovídá prodejce kaprů s nadhledem. „Jestli mě rybina nepronásleduje i dlouho po Vánocích? Ani náhodou. Dneska se už nic nedělá holýma rukama. Mám rukavice, dlouhé rukávy, vůbec nejsem po šichtě mokrý. Rybinou tak načichne jen oblečení, to se ale vypere a je to,“ usmívá se ostravský prodejce kaprů Zdeněk Nehudek.

Zdeněk Nehudek.