Před časem to řešila například 33letá Monika Nováková z Českých Budějovic, která svého syna přivítala na světě ke konci října. „S manželem jsme si vypsali na papír jména, která se nám líbí, a pak jsme škrtali. Chtěli jsme, aby nebylo blízko narozenin, ani Vánoc, až nám nakonec zbyla tři jména – Alexandr, Daniel a Matouš,“ nastínila sympatická maminka dnes již dvouletého klučíka způsob výběru jména. „Výročí svatby máme jednadvacátého září a na tento den připadá Matouš, tak aby to bylo dobře zapamatovatelné, zvolili jsme to,“ říká Monika Nováková. „Význam jména Matouš je „dar od Boha“, s manželem jsme oba pokřtěni, tak jsme přihlíželi i k tomu,“ dodává.

Jak vyplývá z údajů Českého statistického úřadu, v České republice bylo ke konci loňského roku 1 750 808 osob mladších 15 let. V Jihočeském kraji se za první pololetí narodilo 2670 dětí. Jak uvedla Petra Dolejšová z Krajské správy Českého statistického úřadu v Českých Budějovicích, z toho bylo 1338 chlapců. „Proti stejnému období minulého roku to bylo o čtyři sta třicet pět dětí méně,“ poukázala na mírný pokles.

To, jak pojmenujeme potomka, by se tedy rozhodně nemělo podceňovat.
Jméno pro dítě: Je potřeba vybírat pečlivě. Ovlivní ho na celý život

Mluvčí Magistrátu města České Budějovice Jitka Welzlová, uvedla, že ze statistik Matričního úřadu města České Budějovice vyplývá, že se v krajském městě od 1. ledna do konce května letošního roku narodilo 788 dětí, z toho bylo 16 párů dvojčat, 71 dětí se narodilo v rodině cizinců, 367 děti přišlo na svět nesezdaným párům. „Nejsilnějším měsícem byl se sto devadesáti jedna dětmi leden, nejslabší byl únor, kdy se přišlo na svět sto sedmnáct dětí,“ uvádí.

Mezi nejčastějšími byla u kluků jména Jakub, Jan, Adam nebo Matyáš. U holčiček to byla jména jako Eliška, Nela či Adéla a Natálie. V rodných listech se sem objeví i méně tradiční jména, jako třeba Maxim, Mateo, Timothy, Zachariáš nebo Nia, Elli, Freya, Zara či Erin.

Provozovatelka obchodu Nela Mertová.
Vybíráte kočárek? Důležitý je terén, odvětrávání i velikost korbičky

Vedoucí oddělení onomastiky (nauka o vlastních jménech – pozn. red.) Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky (AV ČR) Pavel Štěpán vysvětluje, že jméno dítěte musí ze zákona splňovat určitá kritéria. V praxi to dle jeho slov funguje tak, že pokud má matrika pochybnosti o existenci nebo správné podobě jména, vyzve žadatele, aby předložil znalecký posudek nebo odborné stanovisko. Ta u nás vystavuje oddělení onomastiky Ústavu pro jazyk český AV ČR.

„Často tak posuzujeme například jména z cizích jazyků nebo stále častěji rodově neutrální jména osob procházejících tranzicí. Z neobvyklých požadavků, které jsme nemohli posoudit kladně, mohu jmenovat například podoby Kovoslav, Foxmilián, Američan, Šéma jako mužská jména, Metuje nebo Charta jako ženská jména. Častý je například požadavek na podobu Jůlie s kroužkovaným "ů", která je pravopisně zcela chybná,“ přidává příklady ze své praxe.

Jak vybrat jméno pro holčičku: 

Zdroj: Youtube