Ještě nikdy v historii hokejových šampionátů se nestalo, aby Švédsko prohrálo s Dánskem. Mezi oběma severskými zeměmi zeje stále výkonnostní propast, byť tým z Jutského poloostrova v uplynulé dekádě prodělal viditelný posun směrem k elitě. 

Přesto málokdo čekal, že jeden z hlavních favoritů na zlato klopýtne hned v prvním zápase. Stalo se. Dánové slaví senzační vstup do bojů v „české“ skupině A díky historické výhře 4:3 nad Švédy. 

„Už jsme je dokázali porazit v přátelských zápasech, takže jsme věděli, že máme šanci,“ popsal dánský útočník Nicklas Jensen, který byl hlavní postavou emocemi nabitého mače. Dal hned tři góly a na jeden nahrál.

„Posledních třicet sekund zápasu jsem byl na střídačce a ani jsem nedokázal sledovat hru. Jen jsem se díval na časomíru, kdy už bude konec. Je to neuvěřitelný pocit,“ usmíval se kanonýr se zkušenostmi z NHL, který nyní hájí barvy Jokeritu v KHL.

Důrazná lekce

Nadšeně bojující Dánové dokázali proti poněkud profesorsky působícím Švédům urvat tři body. „Je to pro nás velmi důrazná lekce,“ vrtěl hlavou Carl Klingberg, jehož tři body (2+1) na lepší výsledek Tre kronor nestačily.

Skupina A se tak hned druhý den turnaje docela zamotává. Potvrzují se předpoklady, že vinou všech omezení může být letošní mistrovství světa extrémně nepředvídatelné a plné překvapení. 

„Je to velký den pro dánský hokej. Všem jsme ukázali, že jsme stále lepší a lepší. Na druhou stranu turnaj teprve začíná a je před námi ještě dlouhá cesta,“ dodal hrdina dne Jensen s tím, že dánským cílem je i přes těžkou konkurenci postup do čtvrtfinále.

Český tým se s Dány utká 31. května ve svém předposledním utkání v základní skupině.