Ten půst je dlouhý, předlouhý. Poslední titul v roce 2010, medaile se neslavila od roku 2012. Hokejová reprezentace to má na následujícím šampionátu v Rize změnit.

Ale má na to?

„Budeme hrát finále. Jsem přesvědčený, že máme skvělý mančaft, koučink i realizační tým. Není kam uhnout!“ burcuje známý excentrik a bývalý útočník národního mužstva Radek Duda.

Ale pozor, ač jsou jeho názory často velmi vyhraněné, tentokrát nevybočuje.

„Letos to prolomíme a získáme medaili,“ má jasno Bedřich Ščerban, medailista z olympiády 1992.

Důvody k optimismu jsou několikeré. Je tu výsledek a výkon na nedávno skončených Českých hrách, složení kádru, kvalita brankářů a také pohled na sestavy soupeřů. Především zámořští rivalové z Kanady a USA se zdají být oslabení.

Síla v hravosti

„Podobu mužstva hodnotím velice kladně. Je tam hodně hráčů z NHL, kde se začínají prosazovat. Ať je to třeba Zadina, Hronek, přijel i střelec Kubalík, stejně jako Vrána, jemuž se v novém klubu daří,“ říká někdejší reprezentační trenér Vladimír Vůjtek. „Myslím si, že po dlouhé době máme zkonsolidovaný tým, jeho sílu vidím v hravosti.“

close Infografika info Zdroj: Deník zoom_in Infografika

Zastavme se u zmiňovaných. Filipové Hronek a Zadina společně s Petrem Vránou rostou v Detroitu, Dominik Kubalík nasázel v dresu Chicaga za první dvě sezony v NHL 51 branek.

„Kluci z NHL jsou velké posily,“ glosuje Jan Čaloun, olympijský vítěz z Nagana. „Mužstvo je sice mladší, ale líbí se mi i pohyb a nasazení týmu,“ netají trenér Marek Sýkora, už několik let uznávaný televizní expert.

„Máme velice dobře fungující systém, hrajeme aktivní útočný hokej. Navíc mužstva nemají tak nabité kádry. Kvůli covidu a bublinám toho mají někteří za sezonu dost a už se jim na mistrovství světa nechce,“ argumentuje kouč Karlových Varů Martin Pešout.

V čem by mohl být problém? Nastiňuje ho Drahomír Kadlec, světový šampion z roku 1996. „Přesilovky. Máme až moc hráčů, kteří je budou chtít hrát, a ti druzí mohou žárlit. Tohle je úloha kluků, co mají něco odehráno a teď stojí na lavičce, tedy Martina Straky a Jardy Špačka. Oni musejí hlavnímu trenérovi v tomhle pomoci a tým si srovnat,“ nabádá.