„Vzhledem k uplynulým Českým hokejovým hrám to vypadá velmi nadějně,“ řekl Deníku na úvod Moravec. „Věřím, že bychom mohli placku dotáhnout, i když chleba se láme v play-off. Bude důležité, jak kluci vstoupí do skupiny, z jaké pozice a proti komu půjdou do vyřazovacích bojů. Zápas s Ruskem může všemu napovědět, samozřejmě,“ přiznal muž, který před dvaceti lety rozhodl zlatým gólem o triumfu Čechů v Německu.

Právě vstup do turnaje může být dalším faktorem, který ovlivní i další výsledky národního mužstva. „Vždy je lepší, když se první duel v turnaji vyhraje, zvlášť pak proti jednomu z elitních týmů, ale sílu mančaftu ukáže každé utkání,“ poznamenal Moravec s tím, že odhadovat umístění reprezentace příliš nechce.

„Tipování moc nemám rád, do žádné sázkovky nechodím, ale věřím, že můžeme na tu kýženou medaili dosáhnout. Úspěchem by byla jakákoliv,“ měl jasno současný asistent trenéra Jiřího Šejby v prvoligové Porubě. „Musíme však jít postupně, zápas od zápasu si kluci budovali sebevědomí a odrazit se směrem k play-off,“ zopakoval David Moravec.

VŮJTEK: JSEM OPTIMISTOU

Bývalý dlouholetý trenér Vladimír Vůjtek starší, který vedl českou i slovenskou reprezentaci, se zaměřil spíše na složení kádru, který si Filip Pešán do Lotyšska přivezl.

Fotbalový útočník Michal Papadopulos (vlevo).
Papadopulos otevřeně o Ostravě: Srdce mě táhlo do Baníku, klíčový byl ale rozum

„Jeho podobu hodnotím kladně. Je tam hodně hráčů z NHL, kde se začínají prosazovat. Ať je to třeba Zadina, Hronek, přijel i střelec Kubalík, stejně jako Vrána, jemuž se v novém klubu daří. Myslím si, že po dlouhé době máme zkonsolidovaný tým. Jeho sílu vidím v hravosti, herním pojetí, má mladistvý elán a k tomu tři výborné gólmany,“ vysledoval Vůjtek.

„Myslím, že se můžeme prosadit a jsem přesvědčený, že budeme hrát o medaile. V minulosti jsem nebýval, ale teď, když vidím, jak je ten mančaft poskládaný, jsem optimistou,“ dodal Vladimír Vůjtek.