Když v 70. letech minulého století řádil na Filipínách tvrdý režim diktátora Marcose, spousta lidí utíkala za svobodou. Mezi ně patří také rodina Danových, která se rozhodla zakotvit v kalifornském Los Angeles a začít zde nový život.

O hokeji neměli Filipíňané nejmenší ponětí, mezi tropickými pralesy a vulkány sopek byste ledovou plochu hledali jen velmi těžko. A tak se rozhodli fandit týmu Lakers ve slavné NBA. Není se čemu divit, basketbal je totiž nejpopulárnějším sportem na Filipínách. Zdálo se, že o osudu případného potomka je rozhodnuto.

Čeští hokejisté se přesouvali z hotelu na oficiální focení.
Pohodička a úsměvy. Hokejisté se fotili, trenér Pešán odhodil masku hráče pokeru

Jenže jednoho dne se drobná slečna Mercedes z Manily potkala s jistým Hughem Robertsonem, který byl se svým skotským otcem vášnivým fanouškem hokejistů Kings. Slovo dalo slovo a dnes spolu mají čtyři děti. Z toho dvě jsou výjimečně nadané.

Bratři Jason s Nickem měří něco přes 190 centimetrů. Kariéra pod košem se přímo nabízela, ale nakonec rodiče ukázali na hokej. Měl to být pouze koníček, jenž možná napomůže ke stipendiu na vysoké škole. Nestalo se. Ba naopak došlo k doslova raketovému výstřelu směrem vzhůru.

Jason byl po veleúspěšných juniorských sezonách v roce 2017 draftován týmem Dallas Stars, jeho mladšího bratra Nicka si o dva roky později vybralo kanadské Toronto. Druhý zmiňovaný se prozatím neprosadil, avšak urostlý Jason odšpuntoval show.

Již v roce 2019 si střihl první tři starty za Dallas, avšak zbytek času strávil na farmě v Texasu, kde nabíral zkušenosti.

„Čekal jsem stále na šanci, ale ona nepřicházela. Věděl jsem, že odpovědí bude to, když nepřestanu dřít,“ prozradil dvaadvacetiletý snajpr.

Marek Židlický byl kapitánem českého týmu na neúspěšném světovém šampionátu v roce 2009.
Jedinkrát kapitánem. Židlického partě scházel gólman Vokoun i trocha štěstí

Vyplatilo se. Se vším všudy. Aktuální ročník odstartoval v roli náhradníka, avšak po několika zápasech si jej kouč Bowness vytáhl do základní sestavy. A na úvod mu připravil poněkud pikantní přivítání. Robertson k sobě vyfasoval duo Pavelski - Hintz, což sebou neslo pořádnou porci zodpovědnosti.

Jenže toto trio si sedlo jako českým fanouškům dobře známá Blue line ve složení Patera – Procházka - Vejvoda. „Sedli jsme si výborně. Jason odvádí skvělou práci, má založeno na velice slibnou budoucnost,“ prozradil jeho spoluhráč Joe Pavelski, velká osobnost NHL.

V dubnu byl vyhlášen nováčkem měsíce a je dokonce horkým adeptem na zisk Calder Trophy (cena pro nejlepšího nováčka soutěže, pozn. red.). V jednapadesáti zápasech zaznamenal úctyhodných 45 bodů (17+28) a stal se tak velkou inspirací pro mladé hokejisty z regionu Asie. „Dokonce i moje babička už sleduje NHL,“ vtipkoval Robertson.

Avšak ani po několika měsících strávených v bublině a bez rodiny neztratil chuť k hokeji a vydal se na reprezentační misi do Rigy.

Peter Ihnačák se Stanley Cupem. Pohár získal jako skaut Washingtonu Capitals.
Zpověď emigranta Ihnačáka: Mohl jsem být superhvězda. Útěku nelituji

„Ještě se mi nestalo, abych se nedostal do play-off, takže se mi sezona zdála nedokončená. Jsem zelenáč bez dětí, nepospíchám nikam domů,“ prohlásil před šampionátem.

Turnaj odstartoval ve velkém stylu. Po třech zápasech měl na kontě čtyři kanadské body. Nyní, dvě utkání před koncem bojů v základních skupinách, jich má pět a je druhým nejproduktivnějším Američanem na šampionátu.